Rezultaty sondażu, przeprowadzonego między innymi przez Ipsos, wskazują, że większość Włochów z najdłuższym stażem pracy nie jest ani szczęśliwa z tego, że pracuje, ani z tego, że przejdzie na emeryturę.

Ponad połowa(52 procent) z pesymizmem myśli o swej emeryturze, a 55 procent deklaruje, że nie ma żadnej motywacji do działania. Tylko 20 procent mieszkańców Włoch zbliżających się do zakończenia pracy ma już plany na przyszłość.

Sytuacja nie jest wcale lepsza jeśli chodzi o stopień satysfakcji zawodowej wśród osób w wieku od 55 do 64 lat. Jedynie 37 procent z nich jest szczęśliwych w pracy. W tej kategorii Włosi znaleźli się obok najsmutniejszych z tego powodu Polaków i Czechów - odnotowano.

Zaledwie jedna czwarta Włochów w wieku przedemerytalnym jest zadowolona ze swego poziomu życia. Mieszkańcy Italii znaleźli się na przedostatnim miejscu, przed Hiszpanami.

Z kolei 45 procent ankietowanych, zbliżających się do emerytury oceniło, że ich pracodawcy troszczą się o nich z tego powodu.

Przypomina się zarazem, że wyjątkowo złe nastroje panują wśród młodych Włochów, co z kolei potwierdziły wcześniej ogłoszone wyniki sondażu uznane przez media wręcz za szokujące. Aż 99 procent młodzieży w wieku od 15 do 24 lat deklaruje pesymizm, jeśli chodzi o perspektywy na rynku pracy w kraju. Ten poziom zniechęcenia jest wyższy niż północnej Afryce - zauważyła prasa.

55 procent młodych ludzi gotowych jest emigrować w poszukiwaniu lepszych możliwości pracy.

Bezrobocie wśród młodzieży wynosi we Włoszech ponad 40 procent.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)