Rząd zajmie się projektem zmian w Kodeksie pracy dot. ochrony kobiet w ciąży i karmiących
Zmiany przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Służą one harmonizacji polskiego prawa z przepisami UE o równości szans i traktowania kobiet i mężczyzn w pracy.
Obecnie - zgodnie z Kodeksem pracy - nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia; rząd w rozporządzeniu określa wykaz tych prac.
Projekt nowelizacji zakłada określenie, że kobiety w ciąży i karmiące dziecko piersią nie będą mogły wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na zdrowie kobiet, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią.
Polecamy: Czy pracownica karmiąca piersią może pracować w godzinach nadliczbowych?
Projektowana nowela proponuje również doprecyzowanie upoważnienia dla rządu do określenia, w rozporządzeniu, wykazu obejmującego prace mogące mieć niekorzystny wpływ na zdrowie kobiet, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią.
Wiążą się one - według propozycji MRPiPS - z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, w tym ręcznym transportem ciężarów. Mają także brać pod uwagę sposób i warunki wykonywania tych prac, z uwzględnieniem rodzajów czynników środowiska pracy i poziomu ich występowania.
Przeczytaj: Policja: funkcjonariuszki karmiące piersią nie muszą mieć zaświadczeń lekarskich
Autorzy projektu podkreślają, że przy określaniu wykazu powinna być wykorzystana aktualna wiedza na temat wpływu warunków wykonywania pracy i czynników środowiska pracy na zdrowie kobiet, przebieg ciąży i karmienie dziecka piersią. (PAP)