Jak poinformował w środę PAP dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu Józef Bakuła, decyzję o przyznaniu dodatkowych funduszy podjął minister pracy. Pieniądze otrzymają bezrobotni na uruchomienie własnych firm i pracodawcy na refundacje tworzenia nowych stanowisk.

W sumie radomski pośredniak przeznaczy w tym roku na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu ponad 37 mln zł. W zeszłym roku miał na ten cel 26 mln zł.

Dodatkowe pieniądze – zdaniem Bakuły – przydadzą się, bo wrzesień był kolejnym miesiącem wzrostu bezrobocia w powiecie radomskim. Pośredniak odnotował wzrost o 189 osób.

Aktualnie bez pracy w Radomiu jest 20 247 osób, a w powiecie radomskim 16 185 osób. Według GUS w sierpniu stopa bezrobocia w powiecie wynosiła 29,6 proc., a w Radomiu - 21,6 proc.

Bakuła podkreślił, że wkrótce bezrobotnych przybędzie. We wrześniu do radomskiego urzędu pracy wpłynęły dwie informacje o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych. 143 pracowników chce zwolnić supermarket Carrefour, a 18 osób hurtownia spożywcza. W obu przypadkach powodem jest likwidacja. (PAP)

ilp/ amac/ jbr/