W środę podobnej wielkości trzecie centrum zostanie otwarte w Sadach po Poznaniem (Wielkopolska). Te trzy centra logistyczne to pierwsze inwestycje Amazona w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jak powiedział podczas otwarcia dyrektor operacyjny na Europę w firmie Amazon Tim Collins, trzy nowe centra w Polsce są najnowocześniejsze ze wszystkich 30, które Amazon posiada na całym świecie.

Zobacz także: Amazon rekrutuje 8,5 tys. pracowników do swoich centr w Polsce

 

"Każde centrum kosztowało po 100 mln euro, ale dzięki tym inwestycjom pokryliśmy swoją siatką całą Europę. To doskonałe miejsce na obsługę wszystkich części kontynentu" - mówił Collins.

Podkreślił, że drugim argumentem do zainwestowania w Polsce była możliwość zatrudnienia pracowników o dużych umiejętnościach.

Wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik podkreśliła ogromny rozmach inwestycji oraz tempo prac.

"Amazon pokazał swą efektywność. Nikt nie wierzył, że w takim tempie uda się to skutecznie wybudować. To świadczy o dużym potencjale firmy. Gratulujemy" - powiedziała wiceminister.

Zobacz także: Amazon planuje zatrudnić blisko 10 tys. osób

 

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski powiedział, że inwestycja takiego potentata świadczy o tym, że region dobrze się rozwija.

"Cieszę się, że taka nowoczesna, innowacyjna firma inwestuje na Dolnym Śląsku. My zainwestowaliśmy 220 mln zł w szkolnictwo zawodowe w regionie i praca w Amazonie będzie też poligonem doświadczalnym, czy absolwenci tych szkół odnajdą się w innowacyjnej firmie" - dodał Przybylski.

Wójt gminy Kobierzyce Ryszard Pacholik powiedział, że choć w ostatnich latach w gminie zainwestowano 4 mld zł i stworzono 30 tys. miejsc pracy to Amazon jest w gronie największych inwestorów.

"Wiedziałem, że coś z tego będzie od początku. Jesteście skazani na sukces" - dodał Pacholik.

Kamień węgielny na budowie wmurowano w lutym 2014 r. Powstały dwie klimatyzowane hale magazynowe – każda o powierzchni ok. 100 tys. m kw. Praca może się odbywać na trzy zmiany.

Pracownicy zarabiają po 12,50 zł brutto na godzinę. Otrzymują też pakiet socjalny m.in. obiad za złotówkę czy darmowy dowóz do pracy.

Amazon to amerykańska spółka z siedzibą w Seattle, która prowadzi największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowej. Jest jednym z pionierów w sprzedaży przez internet. Swoją działalność rozpoczęła w 1994 r. Na początku swego istnienia Amazon był księgarnią internetową. Wkrótce asortyment firmy poszerzył się m.in. o takie artykuły jak: DVD, sprzęt komputerowy, elektronika, meble, towary spożywcze. Oddziały Amazona działają w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chinach, Japonii, Włoszech, Hiszpanii i Brazylii. Od sierpnia 2013 r. Amazon jest również internetowym domem aukcyjnym. (PAP)

ros/ mhr/