„Środki, które pozyskaliśmy, ale też te, o które aplikujemy, pozwolą otworzyć zupełnie nowy etap w rozwoju Zakopanego” – mówi burmistrz miasta Zakopane Leszek Dorula.

Renowacje obydwu budynków mają zakończyć się do 2020 r.

Duże zmiany czekają popadający od lat w ruinę zakopiański dworzec PKP. W ramach dofinansowania wyremontowane zostanie pierwsze piętro i poddasze w budynku głównym dworca, gdzie zostanie utworzona mediateka, czyli nowoczesna biblioteka w której będzie można m.in. poczytać prasę, posłuchać muzyki lub skorzystać z komputera. W pomieszczeniach dawnej przychodni z kolei powstanie informacja turystyczna i klub muzyczny.

W bardzo zniszczonej willi Czerwony Dwór wybudowanej w 1902 r. w stylu zakopiańskim przy ul. Kasprusie, po gruntownym remoncie ma powstać centrum twórczości ludowej, związanej z podhalańskimi artystami i rzemieślnikami. Władze miasta chcą, aby w zabytkowym budynku odbywały się wystawy, warsztaty, spotkania autorskie.

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł„Wyremontowanie budynku to jedno, ale jeszcze ważniejsze jest zaplanowanie, co powinno się w nim znajdować, by to miejsce żyło. Dzięki pomysłom mieszkańców i pozyskanym funduszom mamy szanse stworzyć w mieście bardzo potrzebne, a przy tym przyjazne przestrzenie” – wyjaśnił burmistrz Zakopanego.

W willi Czerwony Dwór mieszkał m.in. Artur Rubinstein gdzie poznał się z Karolem Szymanowskim. W latach 1918 - 1919 w Czerwonym Dworze mieszkał Stefan Żeromski, skąd przewodniczył Organizacji Narodowej, a później urzędował tu jako prezydent Rzeczypospolitej Zakopiańskiej. Latem 1930 r. mieszkał tu (ale w osobnym, niewielkim domku w ogrodzie) Karol Szymanowski. Po II wojnie światowej budynek służył jako placówka grupy mjr Józefa Kurasia "Ognia" – żołnierza wyklętego. Później w willi mieściło się przedszkole. Obecnie jest tu oddział Zakopiańskiego Centrum Kultury.

Zakopiański dworzec kolejowy zbudowano w 1899 r. dzięki staraniom hrabiego Władysława Zamoyskiego. Przez wiele lat niszczał, ponieważ PKP SA nie miało pieniędzy na jego remont. W 2012 r. dworzec przejęło miasto, ale kolejne ekipy rządzące zastanawiały się nad jego modernizacją.

W ubiegłym tygodniu zakopiański Urząd Miasta złożył kolejny wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie o przyznanie kwoty 35 mln zł dofinansowania na stworzenie Centrum Komunikacyjnego oraz przystosowanie pozostałej części dworca PKP do obsługi ruchu pasażerskiego. Władze miasta chcą także pozyskać fundusze na przebudowę placu w Kuźnicach i drogi dojazdowej do tej części miasta.(PAP)