Zakaz obowiązuje od 1 do 15 listopada. Palenie ubrań zmarłych krewnych jest popularnym w Chinach ceremoniałem pogrzebowym; później na cmentarzach lub poza nekropoliami pali się również rytualne pieniądze i inne papierowe rekwizyty, które "przesyła się" w ten sposób zmarłym.

Restrykcje związane ze szczytem APEC (Współpracy Ekonomicznej Państw Azji i Pacyfiku), który potrwa do 11 listopada, będą dotyczyły "właściwie wszystkich sfer życia" w stolicy Chin, od pracy i nauki po załatwianie spraw w urzędach i turystykę - informuje agencja Xinhua.

Aby zmniejszyć zanieczyszczenie i korki uliczne podczas obrad APEC, od piątku w Pekinie zamknięte będą szkoły i urzędy. Od poniedziałku obowiązuje już zakaz ruchu dla części pojazdów oraz zakaz produkcji dla 70 proc. fabryk w mieście i otaczającym je zagłębiu przemysłowym.

Chińskie władze chcą, by przywódcy państw regionu zastali w Pekinie błękitne niebo i przejezdne drogi. Jednak zanieczyszczenie powietrza i potężne korki na ulicach to dwie największe bolączki stolicy. W październiku przez co najmniej 10 dni zanieczyszczenie utrzymywało się na poziomie szkodliwym dla zdrowia, a 25 października smog był tak gęsty, że nie było widać, co jest po drugiej stronie ulicy.

Na spotkanie przywódców i delegatów 21 państw członkowskich APEC mają przybyć m.in. prezydent USA Barack Obama i Rosji Władimir Putin.

W ramach Tygodnia Przywódców APEC szefowie rządów, ministrowie i przedsiębiorcy z państw regionu będą poszukiwać nowych sposobów na pobudzenie wzrostu gospodarczego i dyskutować na temat możliwości zacieśniania współpracy. Chiny są gospodarzem szczytu APEC po raz drugi. W 2001 roku liderzy i delegaci państw Wspólnoty spotykali się w Szanghaju.(PAP)