W ramach prac odnowione i wyremontowane zostały dwa budynki na przedzamczu, w których mieszczą się schronisko i biblioteka. Renowacji poddano także mur, który ogradza zamek oraz przyległe budynki gospodarcze i budynek sanitariatu, a także dziedziniec. Wzmocniona została też konstrukcja wszystkich odnawianych budynków.

W wyremontowanych budynkach będą się mieściły profesjonalnie wyposażone pracownie gastronomiczne i hotelarskie, w których młodzież będzie poznawać w praktyce tajniki zawodów - poinformowała dyrektor Zespołu Szkół w Olsztynku Ewa Orłowska.

„Mamy też tablice multimedialne, komputery, czy wielki telewizor. Sprzęty te będą służyły do nauki języków obcych i zajęć ekonomiczno-prawnych” – dodała Orłowska. Wszystkie wyremontowane obiekty zostały przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych

Jak poinformował PAP Jacek Niedźwiecki z olsztyńskiego starostwa olsztynecki zamek remontowała firma, która wcześniej odnawiała m.in. Żuraw Gdański i rekonstruowała spalony dach kościoła św. Katarzyny w Gdańsku.

Efekty remontu zamku są tak dobre, że dyrekcja szkoły zastanawia się nad urządzeniem dnia otwartych drzwi, by efekty renowacji mogli zobaczyć mieszkańcy Olsztynka, rozważana jest też koncepcja udostępnienia obiektu w przyszłym sezonie turystom.

 

Remont i modernizacja olsztyneckiego Zespołu Szkół kosztowała 4,5 mln zł, z czego około 3,3 mln zł wyniosło dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury 2007-13. Właścicielem obiektu jest olsztyńskie starostwo powiatowe.

Zamek w Olsztynku został wzniesiony w miejscu pruskiego grodu obronnego – wznoszenie zamków w takich miejscach było w czasach krzyżackich powszechne. Zamek zbudowano na polecenie komtura ostródzkiego Günthera von Hohenstein w latach 1350-1366. W zamku tym gościł wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego Winrich von Kniprode ze swoją świtą. (PAP)

jwo/ ls/