Tegoroczne spotkanie poświęcono zagadnieniom związanym z wodą. "Nie narzekamy na brak skutecznych rozwiązań dotyczących jej ochrony i zarządzania" - zauważył w przekazie wideo skierowanym do uczestników konferencji unijny minister ds. środowiska, Janez Potocnik. Podkreślił m.in., że dzięki oczyszczaniu i poprawie czystości do wielu europejskich rzek wróciły dawno nie widziane pstrągi.

"Szklanka jest jednak pełna tylko do polowy" - zastrzegł. Do największych, europejskich problemów związanych z wodą Potocnik zaliczył jej deficyty i susze, a jednocześnie okresowe powodzie, zanieczyszczenie części akwenów i zmiany klimatu.

Minister środowiska Danii, Ida Auken, przypomniała z kolei, że rok 2012 ogłoszono Europejskim Rokiem Wody. "Obecnie na świecie odczuwamy nie tylko kryzys ekonomiczny, ale także ten związany ze środowiskiem i zasobami" - zaznaczyła. "To taki czas, kiedy nie możemy pozwolić, by odejść od mówienia o kryzysie środowiska, bo odkładanie dyskusji sprawia, że koszty przyjdą później, ale będą też potężniejsze" - przekonywała.
W ostatnich 30 latach jakość wody powierzchniowej w Europie bardzo się poprawiła za sprawą wielu oczyszczalni - miejskich oraz przy większości zakładów przemysłowych i fabryk - przypomniał członek Francuskiej Akademii Nauk, Ghislain de Marsily z Uniwersytetu Paryż VI. "Nowym wyzwaniem jest oczyszczanie deszczówki i pozbawianie wody tzw. mikrozanieczyszczeń" - uznał.

Konferencja potrwa do piątku, jej uczestnicy wysłuchają kilkudziesięciu wykładów dotyczących wody, unijnej polityki jej ochrony i wykorzystania oraz jej znaczenia w rolnictwie, energetyce i innych gałęziach gospodarki. W czwartek zostaną wręczone nagrody Eropean Business Awards for the Environment 2012. (PAP)