Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Aleksander Marek Skorupa powiedział PAP w środę, że dzięki inwestycji wydajność ujęcia wody i stacji uzdatniania zwiększy się z 8 do 10 tys. m3 na dobę.

Prace budowlane przy modernizacji stacji rozpoczęły się we wrześniu 2013 r. Wymieniono m.in. stare studnie oraz przestarzałe rurociągi, zamontowano nowe instalacje. Wykonano też m.in. nową wentylację, instalację c.o. zasilaną przez pompę ciepła oraz zbiorniki napowietrzające wodę. Uruchomiono też nowy zestaw analizatorów do pomiaru jakości wody oraz wybudowano nowe urządzenia do neutralizacji ścieków agresywnych.

„Oddana do użytku inwestycja zapewnia bezpieczeństwo w dostawach wody nie tylko dla mieszkańców Bolesławca oraz gminy wiejskiej Bolesławiec, ale w przyszłości także dla Lwówka Śląskiego” – dodał Skorupa.

Woda w Stacji Uzdatniania Wody Rakowice jest czerpana z 13 studni głębinowych, sięgających do głębokości od ok. 28 do 31 m.

Łączny koszt inwestycji wyniósł 9,4 mln zł, z czego 4,5 mln zł sfinansowano z pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, a pozostałą część - ze środków własnych Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu. (PAP)

kwa/ pad/