Ratusz znajduje się na radomskim rynku. Władze miasta liczą, że dzięki rewitalizacji budynku to miejsce uda się "ożywić".

Wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak zapowiedział, że w ratuszu będą się odbywały posiedzenia Rady Miejskiej. Ma się tu także mieścić biuro obsługi mieszkańców oraz siedziba Radomskiej Strefy Gospodarczej. Oficyny natomiast zajmie Związek Harcerstwa Polskiego.

W ramach remontu konieczne jest m.in. wysuszenie zawilgoconych fundamentów, odgrzybienie, wzmocnienie ścian, wymiana instalacji, okien, drzwi, wymiana pokrycia dachowego oraz wykonanie podjazdów i montaż windy dla niepełnosprawnych. Projekt zakłada też remont i odtworzenie detali architektonicznych, takich jak herb miasta, godło, wsporniki, balkony i elementy dekoracji fasad oraz ratuszowy zegar.

Miasto czeka na oferty wykonawców do 20 czerwca. Rewitalizacja ratusza ma się zakończyć w grudniu 2018 roku.

W najbliższych dniach ma się też rozpocząć przebudowa XIX-wiecznego zespołu kamienic Deskurów, położonego w obrębie Rynku. Po przebudowie kamienice będą pełnić funkcje muzealną, usługową, edukacyjną i biznesową.

Z kolei w 2019 roku - jak zapowiedział wiceprezydent - miasto planuje modernizację płyty rynku wraz z budową podziemnego parkingu na ok. 200 pojazdów.

Ratusz wpisany jest do rejestru zabytków. Wybudowany został w stylu neorenesansowym w połowie XIX wieku według projektu znanego architekta Henryka Marconiego. Przez kilkadziesiąt lat pełnił funkcję siedziby władz miasta, a także odwachu policyjnego, urzędu poboru rekruta i innych struktur administracyjnych. Od 1963 r. mieściło się tutaj Archiwum Państwowe. Jesienią 2013 roku archiwum przeniosło się do nowej siedziby. Przez ostatnich kilka lat budynek stał pusty.(PAP)