W ciągu najbliższych trzech lat system ma zostać rozbudowany do 102 stacji i ponad 1000 rowerów.

Jak poinformowało w piątek biuro prasowe Urzędu Miasta Poznania, w tym sezonie sieć wypożyczalni będzie liczyć początkowo 37 stacji i 443 rowery w lokalizacjach znanych z ubiegłego roku.

„Zarząd Transportu Miejskiego zakłada w trakcie sezonu montaż 25 nowych stacji z 250 rowerami, natomiast w latach 2017 i 2018 - odpowiednio po 20 stacji z 200 rowerami. 16 najstarszych terminali zostanie wymienionych na nowoczesne, z panelami dotykowymi i możliwością wnoszenia płatności za pomocą kart płatniczych” – podało biuro prasowe.

W 2015 roku rower miejski w stolicy Wielkopolski stał się czwartym pod względem wielkości systemem w Polsce. Liczba stacji została zwiększona z 16 do 37, a użytkownicy mieli do dyspozycji 443 rowery - o 273 więcej niż rok wcześniej. Liczba zarejestrowanych użytkowników przekroczyła 33 tys., rowery wypożyczono 123 tys. razy.

Dowiedz się więcej z książki
Zadania samorządu terytorialnego w ochronie środowiska
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Rzecznik prasowy ZTM Bartosz Trzebiatowski powiedział w piątek PAP, że system będzie sukcesywnie wzbogacany o nowe możliwości i udogodnienia: użytkownicy rowerów miejskich będą mogli korzystać np. z pojazdów wyposażonych w foteliki do przewozu dzieci. Wprowadzona ma być też możliwość wypożyczania roweru bez konieczności rejestracji w systemie PRM. Ponadto dla użytkowników Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej PEKA wprowadzone mają być preferencyjne opłaty za korzystanie z rowerów.

System miejskich rowerów działa w Poznaniu od kwietnia 2012 roku.(PAP)