Internetowa transmisja z gniazda mieszczącego się na słupie linii przesyłowej wysokiego napięcia ruszyła w pierwszych dniach maja.

Rybołowy to ptaki szponiaste (dawniej zwane drapieżnymi), żywiące się wyłącznie rybami. Mają charakterystyczne, biało-brunatne ubarwienie oraz do ok. 170 cm rozpiętości skrzydeł. Gatunek ten został umieszczony w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt i w Załączniku Dyrektywy Ptasiej Unii Europejskiej.

Jak powiedział PAP nadleśniczy Janusz Grabowski, rybołowy z oglądanego w internecie gniazda właśnie wysiadują jaja i czekają na potomstwo.

„Rybołowy mieszkają u nas ok. 15 lat, kilkakrotnie zmieniały miejsce zamieszkania. Obecna lokalizacja jest już ich piątym adresem. Pierwsze gniazdo na słupie wysokiego napięcia zostało zniszczone podczas burzy. Wykorzystaliśmy sytuację, że ptaki przebywały na zimowisku i odbudowaliśmy im gniazdo. Przygotowaliśmy dla nich platformę, a przy okazji udało się zamontować kamerę” – powiedział PAP Grabowski.

Przedsięwzięcie udało się przeprowadzić dzięki współpracy Komitetu Ochrony Orłów, Lasów Państwowych i Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Zdaniem Grabowskiego szczególnym zainteresowaniem internautów będzie się cieszyć zapewne moment klucia. Samica wysiaduje 3 jaja, a klucie pierwszego pisklęcia jest spodziewane w ciągu najbliższych kilku dni.

Północna Wielkopolska wraz z północą Województwa Lubuskiego to jedno z dwóch, obok Mazur, obszarów występowania rybołowów w Polsce. Jak powiedział PAP regionalny koordynator Komitetu Ochrony Orłów dr Tadeusz Mizera, gniazdo w Nadleśnictwie Lipka jest jednym z czterech krajowych gniazd zbudowanych przez te ptaki na słupie wysokiego napięcia.

Dr Mizera wyraził nadzieję, że popularyzacja wiedzy o rybołowach przyczyni się do odbudowy populacji tych ptaków w Polsce. W sąsiadujących krajach: w Niemczech, na Białorusi, Łotwie, Ukrainie liczba par rybołowów jest wielokrotnie wyższa; w Niemczech jest szacowana na ok. 600 par.

„Jeżeli we wszystkich krajach wokół Polski ich liczebność rośnie, a u nas spada, to albo w naszych jeziorach nie ma ryb, albo nie mają gdzie się gnieździć, co jest nieprawdą. W naszym kraju te ptaki są tępione przez właścicieli stawów rybnych” – powiedział Mizera.

Jak wyjaśnił, właściciele stawów rybnych często nie wiedzą, że ptaki te polują w promieniu do 20 km od gniazda, na różnych zbiornikach, w dodatku niechętnie jedzą karpie.

„Para rybołowów z dwoma pisklętami potrzebuje w sumie ok. 150 kg ryb. Straty pojedynczego właściciela stawów, wywołane działalnością tych ptaków, są z reguły mniej niż symboliczne” – podkreślił.

Mizera dodał, że cześć rybołowów gniazdujących w zachodniej Polsce ma obrączki. "Nasza samica też jest zaobrączkowana. Internauci mogą więc spróbować rozszyfrować numer" - powiedział.

Rybołowy przylatują na lęgowiska w Polsce na początku kwietnia. W drugiej połowie miesiąca ptaki składają 2-3 jaja, z których młode lęgną się po nieco ponad miesiącu.

Młode opuszczają gniazdo w drugiej połowie lipca, przez kilka następnych tygodni są karmione przez rodziców. Pod koniec sierpnia rybołowy odlatują na zimowiska. (PAP)