Łomżyńska podstrefa jest najmłodszą spośród podstref Suwalskiej SSE. Powstała pod koniec grudnia 2013 r. ma powierzchnię 7,6 ha w dwóch kompleksach. Władze Łomży wielokrotnie podkreślały, że bardzo liczą na to, iż strefa przyczyni się do ożywienia gospodarczego w mieście.

"Przetarg miał na celu rozpoznanie rynku i dostosowanie naszej oferty. Jesteśmy przekonani o sukcesie kolejnych przetargów, bo mamy konkurencyjny produkt i duży potencjał przedsiębiorców" - wskazał prezes Suwalskiej SSE Robert Żyliński, oceniając pierwszy przetarg na działki w łomżyńskiej podstrefie.

Jego zdaniem przedsiębiorcy, z którymi były i są prowadzone rozmowy, wykazują się dużą pomysłowością, dlatego w następnych przetargach oferta musi być dostosowana do ich potrzeb. Kiedy będą ponowne przetargi w Łomży, jeszcze nie wiadomo.

Do pierwszego przetargu jako jedyny stanął łomżyński przedsiębiorca - firma PHU Okleina. Na sprzedaż było wystawionych sześć nieruchomości o łącznej powierzchni 5,2 ha. Firma chce kupić od miasta najmniejszą z działek za 540 tys. zł netto. Grunt jest uzbrojony.

Firma zajmuje się dystrybucją materiałów do produkcji mebli. W strefie chce m.in. uruchomić produkcję frontów do mebli kuchennych i innych prefabrykatów przetwórstwa drewna oraz wykańczania płyt meblowych - poinformowała rzeczniczka Suwalskiej SSE Ewa Sokólska.

Budowa zakładu miałaby rozpocząć się w 2015, a produkcja w 2016 r. W niewielkim zakładzie inwestor zamierza zatrudnić co najmniej 5 osób. Odbiorcami produktów zakładu będą krajowi producenci mebli. Firma podkreśla, że ma szerokie grono kooperantów.

Suwalska SSE obejmuje 375,6 hektarów w siedmiu podstrefach w trzech województwach: Suwałki, Grajewo, Białystok i Łomża w Podlaskiem, Ełk (w tym również ełcki park technologiczny) i Gołdap na Warmii i Mazurach oraz Małkinia Górna w woj. mazowieckim. Trwają przygotowania do poszerzenia SSE o nowe podstrefy w kilku podlaskich gminach oraz powiększenia podstrefy Białystok o 62 ha. Wniosek ma być złożony do ministerstwa gospodarki w lipcu.

W 2013 r. SSSE wydała 10 zezwoleń na rozpoczęcie działalności. Firmy zobowiązały się, że zainwestują 251,8 mln zł i utworzą 355 nowych miejsc pracy. Dotychczas działalność w strefie prowadzą 74 firmy, które zatrudniają 6,3 tys. osób.(PAP)