Prezydent miasta Janusz Chwierut powiedział, że samorząd stara się w różny sposób ograniczać niską emisję, m.in. poprzez dotacje na wymianę pieców, podłączenia mieszkań będących w zasobach Zarządu Budynków Mieszkalnych do sieci ciepłowniczej, termomodernizację budynków miejskich oraz inwestycje Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

„Zintensyfikujemy te działania, by w przeciągu trzech najbliższych lat zrobić jeszcze więcej na rzecz poprawy powietrza w mieście. Bardzo ważne jest podnoszenie świadomości wszystkich mieszkańców czym oddychamy i jaki ma to wpływ na nasze zdrowie i jakość życia. Wspólne działanie daje dobre efekty” – powiedział Chwierut.

Rzecznik magistratu Katarzyna Kwiecień poinformowała, że w programie działań antysmogowych znalazły się dotychczasowe działania oraz nowe propozycje.

Zgodnie z uchwałą jednym z podstawowych działań samorządu będą dotacje na wymianę źródeł ciepła. „Dofinansowanie w przypadku instalacji gazowej wynosi do 7 tys. zł. Od tego roku program został rozszerzony o budynki wielorodzinne. Wnioski mogą składać zarówno właściciele nieruchomości, jak i wspólnoty. Dotacja obejmuje wymianę pieców na ogrzewanie gazowe lub podłączenie do sieci ciepłowniczej. Od 2019 r. dofinansowanie z budżetu miasta będzie można otrzymać na zakup i montaż pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych z nimi zintegrowanych lub stanowiących integralną część ogrzewania elektrycznego” – wyjaśniła Kwiecień.

Rzecznik dodała, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej opracuje program osłon dla najuboższych mieszkańców. Umożliwić ma uzyskania dofinansowania, aby pokryć zwiększony koszt ogrzewania, jeśli będzie to wynikało z trwałej zmiany źródła ciepła.

„W walkę o czyste powietrze włączył się Zarząd Budynków Mieszkalnych, który ma zintensyfikować podłączania mieszkań do centralnego ogrzewania” – powiedziała Katarzyna Kwiecień.

W Oświęcimiu spośród ponad 1,4 mieszkań, którymi administruje Zarząd, ok. 1,3 tys. jest już podłączone do sieci. Przyłączenie pozostałych to koszt rzędu 1,1 mln zł. Zdaniem dyrektora Zarządu Janusza Odrobiny, prace rozpoczną się tuż po zakończeniu sezonu grzewczego. Jeszcze w br. przyłączonych zostanie 45 mieszkań, w przyszłym roku również 45, a w 2020 pozostałe 47.

 

Oświęcimskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zamierza rozbudować sieć ciepłowniczą.

Katarzyna Kwiecień przypomniała, że oświęcimski samorząd w ostatnich latach „docieplił” już dziesięć szkół miejskich. Koszt wyniósł ponad 6,7 mln zł. Znaczna część pieniędzy pochodziła z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. „Termomodernizacja w najbliższych dwóch latach obejmie przedszkola, ośrodki zdrowia, harcówkę i środowiskowy dom samopomocy. Łączny koszt inwestycji to ponad 5 mln zł, z czego ponad 3 mln zł to pieniądze UE” - wyjaśniła.

Oświęcim, dzięki dotacji UE, kupił także 20 nowych autobusów, które spełniają wymagania normy emisji spalin EURO 6. Pierwsze wyjadą na ulice miasta wiosną.

Kwiecień zaznaczyła, że samorząd będzie wspierał edukację o zagrożeniach wynikających z niskiej emisji oraz informowanie o sposobach ich likwidacji.

Rzecznik dodała, że od dwóch lat straż miejska prowadzi kontrole, czym mieszkańcy palą w piecach. Ci, którzy pozbywają się w ten sposób śmieci, karani są mandatami.

Dokument wcześniej był konsultowany m. in. z Oświęcimskim Alarmem Smogowym, ekologicznym Towarzystwem na Rzecz Ziemi oraz radami osiedli. (PAP)