JLL zapytała właścicieli największych galerii handlowych w Warszawie, jakie są ich plany na niehandlowe niedziele. "Wszyscy zadeklarowali, że ich centra będą otwarte w niedziele w standardowych godzinach pracy" – poinformowała dyrektor działu wynajmu powierzchni handlowych w JLL Anna Wysocka.

Jak dodała Wysocka, wśród najemców są tacy, których zakaz handlu nie obowiązuje, dlatego zarządcy i właściciele muszą umożliwić firmom, działającym zgodnie z prawem, normalne funkcjonowanie ich lokali.

W galeriach czynne będą m.in. lokale gastronomiczne, kawiarnie, lodziarnie, cukiernie, piekarnie, kina, kręgielnie, kluby fitness, sale zabaw dla dzieci, szkoły tańca.

"30 proc. ankietowanych przez JLL galerii handlowych zapowiedziało wydłużenie godzin pracy centrów w piątki i soboty" - dodała Wysocka.

JLL jest międzynarodową firmą doradczą, świadczącą usługi na rynku nieruchomości. Zatrudnia ok. 80 tys. osób i obsługuje klientów w 80 krajach w ramach 300 oddziałów na całym świecie. Roczny przychód JLL sięga 6,8 mld USD.

Ustawa ograniczająca handel w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Przewiduje katalog 32 wyłączeń, np. to, że sklep może być czynny w niedziele, jeśli za ladą stoi jego właściciel. Ponadto zakaz nie będzie obowiązywał m.in.: w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach, w zakładach pogrzebowych, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, placówkach pocztowych.(PAP)