„Mało co nas tak cieszy, jak ta inwestycja. Bardzo potrzebna, bo skraca nam drogę do dworca i będzie w przyszłości elementem większego układu komunikacyjnego, który budujemy” – powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Nowy most umożliwi obecnie dogodny przejazd z centrum miasta do dworca PKP, który w przyszłości ma być rozbudowany i przekształcony w dworzec intermodalny (obejmujący kilka rodzajów transportu). Most wraz z rozbudowaną ul. Muzyczną stanowi nowe połączenie z południowych dzielnic miasta w kierunku północnym, do węzła Sławin na obwodnicy Lublina łączącej się z drogami ekspresowymi S19, S12.

Nowa droga wraz z mostem umożliwi też sprawny dojazd na stadion Arena w Lublinie. Żuk przypomniał, że już w czerwcu na Arenie będą rozgrywane mecze piłkarskich mistrzostw Europy do lat 21 Euro U21.

Podczas uroczystości oddania do użytku mostu, prezydent odsłonił tablicę z jego nazwą Most 700-lecia Lublina. „To jest taki symbol modernizacji Lublina, symbol zmian i tej dumy, którą mamy z miasta” – podkreślił Żuk.

Inwestycja obejmowała rozbudowę ulicy Muzycznej na długości ponad 750 metrów, w której ciągu jest most o długości 96 metrów i 26 metrów szerokości. Po obu stronach trasy wydzielono bus-pasy, są ścieżki rowerowe i chodniki dla pieszych. Na nowej drodze wybudowana została też trakcja trolejbusowa. Koszt całej inwestycji to 41,9 mln zł, z czego 85 proc. środków stanowi dofinansowanie z unijnych funduszy z programu Polska Wschodnia. (PAP)