„To szczególna parapetówka, bo gospodarzami miejsca są organizacje pozarządowe – tworząc zespół ludzi działających na rzecz innych osób, starających się wprowadzać nowe trendy do naszych przestrzeni miejskich. To zasługa państwa, którzy mówiliście od dawna, żeby takie centrum powstało” - podkreślił podczas uroczystości prezydent Katowic Marcin Krupa.

Jak przypomniał, powołanie Centrum Organizacji Pozarządowych było jednym z elementów jego planu wyborczego. Instytucja działa od lipca ub. roku.

„Wprawdzie wyobrażałem sobie nieco inaczej Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu - w zupełnie innych przestrzeniach - ale z powodów również takich, że zależało nam wszystkim, aby to jak najszybciej powstało, udało się przeanalizować wszystkie wolne przestrzenie, jakimi dysponuje miasto i wybrać takie, która będzie najbardziej państwu pasowała” - wyjaśnił Krupa.

„Należy myśleć – i tu zapewniam – o dalszej współpracy i dalszym działaniu na rzecz, kto wie, może i powiększenia Centrum Organizacji Pozarządowych. Myślę, że już jesteśmy przykładem dla całego regionu i może jak powstanie metropolia, będziemy myśleć o takim metropolitalnym centrum organizacji pozarządowych” - dodał prezydent Katowic.

Centrum Organizacji Pozarządowych w Katowicach zaczęło działalność w oparciu o siedzibę na ul. Młyńskiej o powierzchni 56 m kw. (wcześniej funkcjonował tam Inkubator Społecznej Aktywności). Nowa siedziba o powierzchni 335 m kw. została wyremontowana – wraz z zainstalowaniem infrastruktury dla niepełnosprawnych - przez Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. Koszt prac wyniósł 173 tys. zł.

Prowadzenie Centrum miasto zleciło w ub. roku wyłonionemu w otwartym konkursie Stowarzyszeniu Wspierania Organizacji Pozarządowych MOST w Katowicach. Prezes MOST-u Anna Szelest akcentowała we wtorek, że stowarzyszenie czekało na taki moment 22 lata. Mówiła też, że w kilkuletniej perspektywie, potrzebne byłoby kolejne, jeszcze bardziej rozwojowe miejsce – pełne inicjatyw społecznych: z centrum senioralnym, młodzieżowym i organizacji pozarządowych.

W rozmowie z PAP Szelest uściśliła, że w kontekście tworzenia rodzaju sieci aktywności społecznej, w której część organizacji działa w konkretnych środowiskach, dzielnicach, a część bardziej potrzebuje powierzchni, przestrzeni, chodzi o uniwersalne miejsce, w którym spotykałyby się te wszystkie organizacje – mogąc działać wspólnie.

„Ale my tu się najpierw musimy w tym centrum sprawdzić; zacznijmy od tego, że nawet ścisk nas tu będzie koncepcyjnie wspierał. Nie proszę pana prezydenta, gospodarzy miasta, o jakieś deklaracje. To wszystko kwestia naszej wspólnej pracy. Jak zasłużymy, będziemy potrzebni, to miasto nie będzie miało z tym problemu” - mówiła podczas uroczystości szefowa MOST-u.

Dowiedz się więcej z książki
Proces inwestycji budowlanych
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Przypomniała też, że stowarzyszenie służy w województwie od 20 lat, również organizacjom katowickim. „W tej chwili nasza ekipa jest całkowicie do waszej dyspozycji. Prosimy o idee i pomysły. My dysponujemy twardą wiedzą, jak działać i radzić sobie w sektorze. To wam się może przydać. Natomiast będziemy bardzo wdzięczni, jak będziecie tu mieli najbardziej odlotowe pomysły” - zaznaczyła Szelest.

Milena Skupień z Regionalnego Centrum Wolontariatu akcentowała, że w lokalu na Młyńskiej nadal ta organizacja będzie wspierała NGO-sy w zakresie kontaktu i współpracy z wolontariuszami. Zapowiedziała m.in., że już w środę rusza tam pierwsze szkolenie dla koordynatorów wolontariatu.

Stworzenie Centrum Organizacji Pozarządowych było jednym z punktów programu wyborczego, który w 2014 r. Marcin Krupa podzielił na 10 punktów i nazwał "umową z mieszkańcami Katowic.

Listę otwierała propozycja, by na budżet obywatelski przeznaczyć 20 mln zł oraz wypracować skuteczniejsze procedury związane z jego realizacją. Ubiegający się o urząd prezydenta Krupa zaproponował też m.in. stworzenie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu oraz powołanie pełnomocnika ds. kontaktów pomiędzy organizacjami pozarządowymi (w Katowicach zarejestrowanych jest 1108 takich organizacji).

W jego programie wyborczym znalazły się ponadto budowa trzech krytych basenów, budowa co najmniej 100 mieszkań na wynajem rocznie oraz zagwarantowanie miejsc w żłobku i przedszkolu "dla każdego dziecka z Katowic". Inne punkty programu to m.in. budowa Centrum Nauki w Katowicach, ożywienie terenów poprzemysłowych, wspieranie inwestycji i nowych technologii oraz utworzenie sprawnego połączenia komunikacji publicznej do południowych dzielnic miasta.(PAP)