"Program Mieszkanie plus to przede wszystkim zwiększanie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, których tak bardzo brakuje na rynku" – powiedział, cytowany w komunikacie, wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

"Cieszę się, że dziś na mapie inwestycyjnej rządowego programu pojawiają się Kępice. To pokazuje, że nie tylko duże miasta, ale także mniejsze miejscowości mogą zyskać wiarygodnego partnera finansowego do realizacji projektów o istotnym znaczeniu dla lokalnych społeczności" - dodał.

Jak poinformowano, "zgodnie z założeniami projektowymi w Kępicach przy ulicy Niepodległości zostaną zbudowane niskie, dwukondygnacyjne budynki nawiązujące swoim charakterem do starej zabudowy tej części miasta; średnia powierzchnia powstających mieszkań wyniesie nieco ponad 50 m kw".

"Realizowane wspólnie z BGK Nieruchomości przedsięwzięcie to jedna z największych inwestycji w naszej gminie w ostatnich latach" – powiedziała, cytowana w komunikacie, burmistrz Kępic Magdalena Majewska. "Mieszkańcy od lat czekają na nowe mieszkania, a sąsiedztwo nowoczesnych punktów handlowych dodatkowo ożywi centrum. Liczę, że wokół ulicy Niepodległości na nowo skupi się życie społeczne i gospodarcze" - dodała burmistrz.

Inwestycję mieszkaniową przeprowadzi Kępickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w oparciu o finansowanie z funduszu, którego aktywami zarządza BGK Nieruchomości. "Całość jest realizowana na zasadach komercyjnych, bez angażowania pieniędzy podatników" - zaznaczono w komunikacie.

"Projekt budowy mieszkań w Kępicach jest bardzo ciekawym przykładem połączenia rządowego programu, który oferuje mieszkania dla słabiej uposażonych Polaków oraz strategii gminy w zakresie rewitalizacji centralnego obszaru miasta" – zaznaczył, cytowany w komunikacie, zastępca dyrektora Biura Transakcyjnego BGK Nieruchomości Aleksander Jankowski. "Wierzę, że ta inwestycja nie tylko przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców miasta, ale także da impuls rozwojowy dla lokalnej gospodarki" - dodał.

Do czerwca 2019 roku w Kępicach ma powstać pięć budynków, w których znajdą się łącznie 42 mieszkania. Na parterze przewidziano osiem lokali handlowych.

Celem programu Mieszkanie plus jest zwiększenie podaży mieszkań na wynajem. Trzonem rządowego programu są inwestycje realizowane przez BGK Nieruchomości.

BGKN ma w przygotowaniu ponad 25 tys. mieszkań, z czego ponad 2 tys. w budowie. Łączna wartość przygotowywanych inwestycji przekracza 6 mld zł. Inwestycje są realizowane m.in. w oparciu o projekty modelowego domu wielorodzinnego, nagrodzone w ogólnopolskim konkursie architektoniczno-urbanistycznym.

Natomiast w Białej Podlaskiej została opublikowana lista najemców w programie Mieszkanie plus. W tym roku 186 lokali ma być już oddanych do użytku. Wstępne zgłoszenia wpłynęły od blisko 1,3 tys. osób. 380 z nich pozytywnie przeszło weryfikację czynszową. Chętni na Mieszkanie plus pochodzą głównie z Białej Podlaskiej, ale ok. 10 proc. wniosków złożyły osoby niezamieszkujące w tym mieście. Opłata za wynajem 50-metrowego lokalu, wraz z mediami to ok. 900 zł.

Z kolei w Jarocinie lokale w Mieszkaniu plus zostały przyznane już w grudniu ub.r. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się do mieszkań w II poł. kwietnia 2018 roku. Całkowity koszt wynajmu 55-metrowego mieszkania, łącznie z mediami oraz z ogrzewaniem, wyniesie 1,3 tys. zł miesięcznie. (PAP)