Schwarzenegger, gwiazdor kina akcji i były gubernator Kalifornii, obecnie aktywista walczący o ochronę środowiska i założyciel organizacji R20 (Regions of climate action) stawił się na konferencji na Sorbonie, którą poprowadził były premier Laurent Fabius.

Uczestnicy spotkania - naukowcy, prawnicy, ekolodzy - mają za zadanie przygotować wstępną wersję porozumienia gwarantującego ludziom prawo do życia w czystym i zdrowym środowisku, które ma być przedłożone ONZ i docelowo zobowiązać państwa sygnatariuszy do przestrzegania zestawu przepisów chroniących środowisko naturalne.

Prezydent Francji obiecał w sobotę, że będzie aktywnie brał udział w kampanii na rzecz przyjęcia takiego porozumienia - zwanego na razie "światowym paktem na rzecz środowiska" - na forum międzynarodowym.

Macron zapowiedział też, że minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian "zmobilizuje francuską dyplomację" do promowania tej inicjatywy.

Po wycofaniu Stanów Zjednoczonych przez prezydenta Donalda Trumpa z paryskiego porozumienia klimatycznego rzecznik francuskiego rządu Christophe Castaner ogłosił, że Paryż pójdzie dalej w walce o ochronę klimatu na Ziemi, wykraczając poza swoje zobowiązania z paktu zawartego w grudniu 2015 roku w Paryżu.

Organizacja R20, którą Schwarzenegger - z poparciem ONZ - założył w 2010 roku, koordynuje inicjatywy lokalnych władz, prywatnych firm i organizacji międzynarodowych dotyczące walki z ociepleniem klimatu. (PAP)