W środę w Szczecinie została podpisana stosowna umowa między NFOŚIGW a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Jak podkreślił prezes WFOŚiGW w Szczecinie Jacek Chrzanowski, województwo zachodniopomorskie jest liderem w Polsce w finansowaniu projektów OZE w ramach Prosumenta dla klientów indywidualnych. "W ramach pierwszej edycji programu zrealizowanego przez nas podpisano 500 umów z beneficjentami, które opiewały na 22 mln zł" - powiedział.

Mieszkańcy regionu wnioskowali najczęściej o dofinansowanie montażu instalacji fotowoltaicznych o mocy od 3,5 do 6 kW. Chrzanowski przypomniał, że w Szczecinie działa biuro, gdzie klienci indywidualni mogą otrzymać profesjonalną pomoc i doradztwo w ramach Prosumenta. Docelowo ma ich być pięć w woj. zachodniopomorskim. Od września taki punkt funkcjonuje już w Koszalinie, natomiast kolejne powstaną w Świnoujściu, Szczecinku i Kołobrzegu.

"Program Prosument to nie jedyne środki, jakie będą przeznaczone na OZE w województwie zachodniopomorskim. Zbliżamy się wielkimi krokami do uruchomienia konkursu w ramach regionalnych programów operacyjnych. Tam też będą pieniądze" - podkreślił.

"Zachodniopomorskie jest to szczególny region, ponieważ nie bał się wyjść z ofertą dla osób fizycznych. Potencjał tego regionu spokojnie pozwoli na wykorzystanie tych dodatkowych środków z NFOŚiGW" - powiedział wiceprezes NFOŚiGW Krystian Szczepański.

Jak dodał, około tysiąca beneficjentów skorzysta na tym dodatkowym finansowaniu. "Będziemy prowadzić szkolenia dla WFOŚiGW i mama nadzieję, że uda się zbudować sieć punktów doradztwa w całym kraju" - zaznaczył. Podkreślił, że fundusz od kilkunastu lat wspiera budowę instalacji OZE w Polsce. "Na początku były to samorządy, przedsiębiorstwa. Od 2010 r. są to osoby fizyczne" - zaznaczył Szczepański.

Od 2010 r. fundusz przeznaczył m.in. 450 mln zł, co pozwoliło zainstalować 67 tys. kolektorów. "To jest dobra droga rozwijania OZE. Program kolektorowy pobudził produkcję kolektorów w naszym kraju. Teraz Prosument pobudza produkcje fotowoltaiki" - zaznaczył Szczepański. Dodał, że w najbliższej przyszłości fundusz będzie też myślał o wsparciu dla innych technologii OZE.

Obecny na konferencji senator Norbert Obrycki (PO) zauważył, że ważny krokiem w kierunku rozwoju energetyki prosumenckiej było uchwalenie ustawy o OZE. "Została zarysowana droga ku energetyce odnawialnej i żeby stanowiła ona ważny odsetek naszego ogólnego bilansu energetycznego" - powiedział.

Program Prosument pozwala finansować montaż systemów fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła, małych elektrowni wiatrowych oraz źródeł ciepła opalanych biomasą. Do tej pory w ramach Prosumenta wydano ponad 200 mln zł na budowę instalacji OZE u klientów indywidualnych i wspólnot mieszkaniowych. Program ma być realizowany do 2022 roku, a jego budżet to 800 mln zł. (PAP)