Dofinansowany może być zakup lub montaż m.in. lamp autonomicznych, kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych. W konkursie do dyspozycji jest kwota 3,2 mln zł, z czego 2 mln zł przeznaczono na dotacje, a 1,2 mln zł na pożyczki.

Konkurs w ubiegłym roku ogłosił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOŚiGW). Anna Zygmunt z WFOŚiGW w Gdańsku poinformowała we wtorek PAP, że wpłynęły 24 wnioski dotyczące projektów o łącznej wartości ok. 5 mln zł. 18 z 24 wniosków dotyczy zakupu i montażu lamp autonomicznych; dwa wnioski dotyczą kolektorów słonecznych, a cztery instalacji zespołów ogniw fotowoltaicznych.

Wnioski złożyły m.in. gminy: Gdańsk, Człuchów, Słupsk, Pruszcz Gdański, Czarna Woda, Dzierzgoń oraz Politechnika Gdańska i Akademia Marynarki Wojennej, a także szpital w Lęborku i Zakład Zagospodarowania Odpadów Nowy Dwór. Złożone wnioski oceni WFOŚiGW. Decyzja o przyznaniu dofinansowania ma zapaść 9 maja.

Maksymalna pomoc finansowa dla projektu to 80 proc. kosztów kwalifikowanych. Jeden projekt może otrzymać dotację w maksymalnej wysokości do 50 proc. (może być to kwota do 400 tys. zł) oraz pożyczkę stanowiącą do 30 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

WFOŚiGW poinformował, że w 2013 roku w ramach konkursu "Słoneczne Pomorze" przydzielono dotacje dla 7 inwestycji. Wykorzystanych zostało na ten cel ok. 330 tys. zł z ok. 1 mln zł przeznaczonego na ten cel.

Z takiego wsparcia skorzystano m.in. przy instalacji zespołów ogniw fotowoltaicznych o łącznej mocy 14,5 kW na dachach szkół w Czarnej Dąbrówce i Rokitach (gmina Czarna Dąbrówka) oraz przy montażu 45 lamp autonomicznych (lampy solarne lub hybrydowe) w Gdańsku, Lubichowie, Sadlinkach, Słupsku, Kobylnicy i Pruszczu Gdańskim.

Jak ocenia WFOŚiGW, w ostatnich latach samorządy lokalne wykazują coraz większe zainteresowanie montażem oświetlenia autonomicznego. Ten typ oświetlenia stosuje się na skrzyżowaniach dróg lokalnych, przystankach autobusowych i parkingach, gdzie brak jest możliwości zasilania oświetlenia z sieci elektrycznej. Lampy wykorzystują energię słoneczną a w przypadku instalacji hybrydowych także energię wiatru. (PAP)