"Zaproponowaliśmy Narodowy Instytut Onkologiczny, Narodowy Program Zdrowia Kardiologicznego, przeciwdziałania chorobom krążenia i chorobom serca. Te dwie choroby, czyli nowotwory i choroby serca odpowiadają za 75 proc. zgonów w Polsce. My tam zaangażujemy dodatkowe środki, tak żeby w większości przypadków rzeczywiście ulżyć i przedłużyć życie, i żeby leczenie było jak najbardziej profesjonalne" - powiedział Morawiecki.

Zaznaczył, że rząd chce także skracać kolejki m.in. do operacji zaćmy i endoprotez. "Już w ostatnim pół roku dokonaliśmy znaczącego skrócenia kolejek. To się nigdy nie udawało" - mówił Morawiecki.

"Zainwestowaliśmy w świadczenia medyczne i w sprzęt medyczny, i po raz pierwszy znacząco, w niektórych miejscach w Polsce skróciły się wręcz o połowę te kolejki. Będziemy dalej pracować, minister zdrowia już ma plan, aby w tych 7, 8 dziedzinach zdrowia, gdzie te kolejki są najdłuższe, żeby była lepsza dostępność do specjalistów" - dodał premier.

Przypomniał również, że dla każdego dziecka w wieku szkolnym - w szkole podstawowej i ponadpodstawowej - "zaproponowaliśmy od września tego roku wyprawkę szkolną - 300 zł". "Ta wyprawka będzie co roku dostępna dla naszych maluchów, ale też dla młodzieży (...) po to, aby na tym szkolnym przednówku jak najmniej było problemów z zakupem odzieży jesiennej, obuwia, tenisówek - tego, co jest potrzebne do szkoły, na rozpoczęcie roku szkolnego" - powiedział premier.(PAP)