Całą czwórkę zatrzymano w ramach śledztwa, którego zasadnicza część dotyczy niegospodarności w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów (GPW Dystrybucja to dawna spółka-córka GPW, obecnie jest w upadłości likwidacyjnej), w którym wcześniej zarzuty usłyszało 9 osób, w tym b. prezes GPW. Teraz liczba podejrzanych wzrosła do 13.

„Cztery zatrzymane osoby to były prezes GPW Dystrybucja Mariusz D. i była wiceprezes Ewa T. oraz dwaj przedsiębiorcy z Warszawy” - powiedziała Marta Zawada-Dybek z Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Prokuratura na razie nie podaje jakie zarzuty stawia zatrzymanym ostatnio osobom – w poniedziałek po południu trwały jeszcze ich przesłuchania. Informację na ten temat śledczy mają przekazać we wtorek.

Śledztwo dotyczące nieprawidłowości w spółkach GPW SA i GPW Dystrybucja prowadzone jest od początku 2014 r. W październiku 2015 r. zarzuty usłyszał w nim b. prezes GPW i b. działacz PO Jarosław K. Jak podawała prokuratura, chodzi o żądanie korzyści majątkowej w wysokości 500 tys. zł, a następnie przyjęcie 250 tys. zł w zamian za doprowadzenie do nabycia certyfikatów pieniężnych z funduszu inwestycyjnego dla jednej z warszawskich spółek. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Wśród podejrzanych są także Arkadiusz P. i Marzena N.-K. - członkowie zarządu warszawskiej spółki oraz Artur K., który, jak dodaje prokuratura, faktycznie zarządzał tą spółką. Przedstawiono im zarzuty dwóch oszustw oraz prania brudnych pieniędzy. Jeden z zarzutów dotyczy oszustwa na kwotę 5 mln zł na szkodę GPW Dystrybucja; drugi - oszustwa na kwotę 15 mln zł na szkodę funduszu inwestycyjnego.

Arturowi K. przedstawiono ponadto zarzut posłużenia się podrobionym dokumentem umowy poręczenia inwestycyjnego oraz zarzut związany z nakłanianiem rzeczoznawcy majątkowego do poświadczenia nieprawdy w operatach szacunkowych będących zabezpieczeniem inwestycji majątkowych. Z kolei zarzut związany z nakłanianiem rzeczoznawcy majątkowego do poświadczenia nieprawdy w operatach szacunkowych usłyszał Przemysław T., który przyznał się do winy.

Wśród podejrzanych są taż m.in.: rzeczoznawca majątkowy oraz jego córka. Chodzi o zarzuty dotyczące poświadczania nieprawdy w operatach szacunkowych ws. wyceny nieruchomości, stanowiących zabezpieczenie inwestycji majątkowych.

Działające na obszarze 4,3 tys. km kw. i należące w większości do samorządu woj. śląskiego Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów jest największą w Polsce firmą wodociągową. Ze sprzedawanej przez przedsiębiorstwo wody (140 mln m sześc. rocznie) lokalnym spółkom wodociągowo-kanalizacyjnym korzysta ok. 3,5 mln osób.

Dowiedz się więcej z książki
Przyłączenie do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Aspekty prawne
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Spółka, która w 2013 roku straciła prawie 170 mln zł, niedługo później odzyskała stabilność finansową. Wielomilionowa strata była m.in. efektem ryzykownych inwestycji poprzedniego zarządu spółki i zaangażowania w sprawy związane z działaniem Kolei Śląskich.

W śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w KŚ jednym z podejrzanych jest także b. prezes GPW Jarosław K. Stanowisko stracił on pod koniec 2013 roku - jego rezygnację przyjęła rada nadzorcza. K. był też szefem klubu radnych PO w Rudzie Śląskiej. Na początku 2014 r. został wykluczony z PO.(PAP)