„Widząc ogromne zaangażowanie mieszkańców miasta w budżet obywatelski podjąłem decyzję o zwiększeniu o 23 proc. środków przeznaczonych na realizację zadań” – powiedział Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego. Pierwotnie na realizację budżetu obywatelskiego przeznaczono 1 mln zł.

Do zakopiańskiego budżetu obywatelskiego zakwalifikowano 26 projektów wartych blisko 6 mln zł. Od 20 do 30 czerwca zakopiańczycy mogli oddawać głosy na wybrany projekt.

Najwięcej – 483 głosy oddano na projekt pod nazwą budowa boiska sportowego ze sztuczną nawierzchnią przy Zakopiańskim Centrum Edukacji o wartości 530 tys. zł. Na drugim miejscu z 399 głosami uplasował się projekt pod nazwą modernizacja boisk sportowych wraz z budową bieżni lekkoatletycznej oraz skoczni do skoku w dal przy szkole podstawowej nr 4 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zakopanem – Olczy o wartości 580 tys. zł.

Trzecie miejsce z 196 głosami zajął projekt sport dla niepełnosprawnych w Gminie Zakopane o wartości 120 tys. zł. „To bardzo cenna inicjatywa, która zakłada organizację całorocznych zajęć sportowych dla osób niepełnosprawnych z terenu Zakopanego. Treningi obejmować będą niepełnosprawnych od 6. roku życia i będą prowadzone w dyscyplinach letnich, jak i zimowych – wyjaśniła Agnieszka Sługocka z zakopiańskiego urzędu miasta.

Inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego mają być zrealizowane do końca bieżącego roku – powiedział PAP rzecznik zakopiańskiego urzędu miasta Szymon Zatorski. Budżet obywatelski jest realizowany w Zakopanem po raz pierwszy.(PAP)