Burmistrz Zakopanego zapowiadał wcześniej, że decyzja w tej sprawie ma być dyskutowana na sesji rady miasta w czwartek, jednak ten punkt nie znalazł się w porządku obrad. Zarówno burmistrz jak i żaden z radnych nie wnioskował o wniesienie takiego punktu pod porządek obrad.

Zdaniem władz Zakopanego jak i radnych, organizowanie referendum w chwili, kiedy wniosek aplikacyjny jest już złożony, jest pomysłem chybionym. Ich zdaniem byłoby ono zasadne, ale przynajmniej rok temu.

„Referendum w sprawie olimpiady w obecnej chwili byłoby kompromitacją na arenie międzynarodowej” – powiedział PAP przewodniczący miejskiej rady Jerzy Zacharko. Przypomniał, że podczas starań Zakopanego o organizację igrzysk w 2006 r. w mieście odbyło się referendum, podczas którego 80 proc. mieszkańców opowiedziało się za olimpiadą w Tatrach.

„Zakopiańscy radni popierając starania aplikacyjne Krakowa, wyrazili już swoje poparcie w tej sprawie, dlatego nie ma sensu dyskutować sprawy referendum jeszcze raz, tym bardziej kiedy starania są już bardzo zaawansowane” – zaznaczył Zacharko.

Przewodniczący przypomniał, że Zakopane organizowało już zawody sportowe o randze światowej począwszy od pucharu FIS w narciarstwie w latach przedwojennych oraz w 1962 r. „Wizytówką miasta jest Puchar Świata w skokach narciarskich, a jego organizację wysoko chwalą zawodnicy jak i kibice” – mówił Zacharko.

Innego zdania niż zakopiańscy samorządowcy są radni Krakowa. Ich decyzją 25 maja na terenie tego miasta odbędzie się referendum, w którym mieszkańcy odpowiedzą na pytanie dotyczące organizacji w stolicy Małopolski igrzysk zimowych.

Władze gmin, na terenie których planowane są olimpijskie zawody, czyli Kościelisko, Bukowina Tatrzańska i Myślenice, podobnie jak władze Zakopanego, nie chcą u siebie referendum.

O prawo przeprowadzenia igrzysk olimpijskich w 2022 r. walczy pięć miast: Pekin, Ałmaty, Lwów, Oslo i Kraków. Wcześniej w wyniku lokalnego referendum swoją kandydaturę wycofało Monachium. Z kolei w stolicy Norwegii mieszkańcy opowiedzieli się za igrzyskami. W styczniu, z obawy przed zbyt wysokimi kosztami, aplikację wycofał Sztokholm. Decyzja, kto będzie gospodarzem ZIO 2022, zapadnie na 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur 31 lipca 2015 r.

(PAP)