Szef TR Janusz Palikot zapowiadał kilka dni temu, że w nadchodzących wyborach samorządowych wystartuje 13 posłów Twojego Ruchu. Palikot powiedział m.in., że na prezydenta Słupska wystartuje poseł formacji Robert Biedroń. Sam polityk pytany przez PAP o start powiedział we wtorek, że myśli o tym, ale żadnej decyzji jeszcze nie podjął. Jak dodał, podejmie ją w przyszłym tygodniu.

Biedroń podkreślił, że - jeśli zdecyduje się wystartować - będzie chciał utworzyć komitet obywatelski, a nie startować pod szyldem Twojego Ruchu. Tłumaczył, że jest to zgodne z decyzją Krajowej Rady Politycznej, by na szczeblu gmin i miast nie tworzyć komitetów pod szyldem Twojego Ruchu, tylko próbować zebrać jak najszerszą koalicję.

W nieoficjalnych rozmowach z politykami partii jako kandydaci na prezydentów miast i burmistrzów wymieniani są m.in. rzecznik TR Andrzej Rozenek w Warszawie i szef Krajowej Rady Politycznej TR Jan Hartman w Krakowie. Hartman potwierdził w rozmowie z PAP, że otrzymał rekomendację od zarządu partii. Zaznaczył jednak, że jego start nie jest jeszcze przesądzony. Inny polityk TR w nieoficjalnej rozmowie z PAP mówi o tym, że być może wystartuje Hartman, a może formacja będzie próbowała porozumieć się w Krakowie z urzędującym prezydentem Jackiem Majchrowskim, ubiegającym się ponownie o stanowisko.

W Krakowie o fotel prezydenta ubiega się także były poseł Twojego Ruchu Łukasz Gibała. W lipcu opuścił szeregi partii, tłumacząc, że chce być kandydatem niezależnym. Szef Twojego Ruchu Janusz Palikot, komentując wtedy decyzję Gibały o opuszczeniu partii, mówił, że to "na czas wyborów".

Hartman pytany we wtorek dlaczego TR nie poprze kandydatury Gibały, odparł, że "albo się jest w związku, albo się nie jest". Na uwagę, że była mowa o tym, iż polityk po wyborach wróci ewentualnie do partii, odparł, że "żadna poważna partia nie da się tak traktować". "Łukasz Gibała myślał, że coś takiego jest możliwe, ale poza nim nikt tak nie myślał" - zaznaczył.

Według nieoficjalnych informacji PAP, na stanowiska burmistrzów i prezydentów z ramienia TR kandydować mają też: Krzysztof Makowski (b. wojewoda łódzki) w Łodzi oraz posłowie partii: Jacek Kwiatkowski w Koninie, Wojciech Penkalski w Braniewie, Marek Poznański w Hrubieszowie, Tomasz Makowski w Ełku, Witold Klepacz w Dąbrowie Górniczej.

W kontekście możliwej kandydatury na prezydenta Gdańska politycy TR wymieniają nazwiska Jolanty Banach (dotychczas związanej z SLD) lub posła TR Piotra Baucia. Banach miała być kandydatką SLD, w zeszłym tygodniu jednak wycofała się z ubiegania o ten urząd; winą za to obarczyła miejskie władze SLD, które cofnęły udzieloną jej rekomendację.

W niedzielę przedstawiciele SLD, Twojego Ruchu i kilku innych ugrupowań lewicowych podpisali porozumienie o powołaniu wspólnego komitetu wyborczego w Lublinie. Przewiduje ono wystawienie wspólnego kandydata na prezydenta Lublina i wspólnej listy kandydatów na radnych rady miasta. Jak mówią PAP politycy TR, możliwa jest także współpraca z Sojuszem m.in. w Pile i Wałbrzychu.

"Będzie posiedzenie Rady Politycznej, zobaczymy, na czym stoimy, będziemy przez cały weekend liczyć, ile mamy ludzi, jakie są nasze aktywa, bo trochę nam ludzi ubyło, jak wiadomo, ale musimy robić, co możemy, by jakoś z godnością przez te wybory przejść" - mówi PAP przewodniczący Rady Jan Hartman.

Zdaniem Hartmana celem Twojego Ruchu jest obecnie pokazanie, że partia może samodzielnie wystartować w wyborach samorządowych. "My się po prostu jako mała partia porywamy na bardzo duże zadanie, samo wystartowanie w wyborach jest bardzo dużym wyzwaniem i to nas w tej chwili zaprząta. To nie jest tak, że my się martwimy, że zrobimy bardzo słaby wynik. My teraz chcemy pokazać, że w ogóle mamy zdolność wystartowania samodzielnego, a to już jest dużo, naprawdę, bo to są tysiące ludzi, których trzeba zebrać" - mówi polityk TR.

Podkreśla też, iż żałuje, że rozmowy z SLD na temat wspólnych list nie przyniosły rezultatu. "Może następnym razem, musimy robić swoje" - dodaje.

Od kilku tygodni TR rozmawiał z SLD o ewentualnym wspólnym starcie w jesiennych wyborach. Partiom jednak nie udało się porozumieć; Twój Ruch ogłosił w ubiegłym tygodniu, że w związku z tym pójdzie do wyborów samodzielnie. (PAP)