W efekcie porozumienia ze startu w wyborach na prezydenta Płocka zrezygnował kandydat PR, obecny płocki radny tej partii, Marcin Flakiewicz. W najbliższych wyborach samorządowych będzie ponownie ubiegał się o mandat radnego.

Jak poinformowali PAP przedstawiciele płockiego PiS, PR i SP, porozumienie zakłada także wspólną listę kandydatów tych trzech partii do rady miasta we wszystkich czterech okręgach na terenie Płocka. Wspólna konwencja wyborcza płockich struktur PiS, PR i SP odbędzie się na początku października. Wtedy też zostanie przedstawiona ostateczna lista kandydatów na radnych miasta i program wyborczy.

Martynowski - 44 lata, ekonomista - to wiceprezes płockiego zarządu okręgowego PiS, były pracownik Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Od kwietnia do listopada 2007 r. był wicewojewodą mazowieckim. W latach 2010-11 był radnym PiS sejmiku mazowieckiego. Senatorem PiS jest od 2011 r. Jest także delegatem Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

„Szczegóły programu wyborczego przedstawimy na konwencji wyborczej na początku października. Liczymy, że dzięki wspólnej liście PiS, PR i SP, na której znajdą się także przedstawiciele stowarzyszeń i rad osiedli, czyli jako mocna grupa, zdobędziemy 11-12 mandatów w Radzie Miasta Płocka” – powiedział PAP Martynowski. Przyznał, że jego program wyborczy jako kandydata na prezydenta Płocka zawierał będzie program samorządowy PiS, elementy konsultacji społecznych w ramach prowadzonej przez niego akcji „Program dla Płocka – Czas na zmiany”, a także elementy programu wyborczego PR i SP.

Flakiewicz informując o przekazaniu poparcia Martynowskiemu powiedział PAP, że porozumienie zawarte przez płockie struktury PiS, PR i SP nawiązuje do lipcowych uzgodnień centralnych struktur tych partii o wystawieniu wspólnej listy kandydatów do sejmików, a w 2015 r. wspólnego kandydata na prezydenta RP i wspólnej listy w wyborach parlamentarnych. „Naszym celem jest stworzenie silnej listy zjednoczonej prawicy w Płocku. To porozumienie nie obyłoby się bez wspólnego porozumienia programowego” – zaznaczył Flakiewicz.

Podobną opinię wyraził pełnomocnik SP w powiecie płockim Radosław Stokłosa. „Budujemy listę zjednoczonej prawicy w Płocku. SP nie ma w tej kadencji radnego w radzie miasta. Chcemy to zmienić w najbliższych wyborach” – zapowiedział. Stokłosa przyznał, że zawarte porozumienie wyborcze PiS, PR i SP dotyczy także wyborów do rady powiatu płockiego. Zastrzegł, że szczegóły zostaną przedstawione podczas wspólnej październikowej konwencji wyborczej.

Po rezygnacji Flakiewicza na rzecz Martynowskiego, oprócz wspólnego kandydata PiS, PR i SP, w wyborach na prezydenta Płocka wystartują: obecny prezydent miasta Andrzej Nowakowski (PO), obecny radny Arkadiusz Iwaniak (SLD), Mirosław Milewski (członek Stowarzyszenia „Płocczanie”, w latach 2002-10 prezydent miasta, wtedy w PiS), a także poseł Piotr Zgorzelski (PSL) - szef sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej oraz bezpartyjna Iwona Wierzbicka.

W 2010 r. Nowakowski, jako kandydat PO, wygrał wybory na prezydenta Płocka w drugiej turze, uzyskując 52,34 proc. głosów i pokonując sprawującego wówczas to stanowisko drugą kadencję Milewskiego, który uzyskał 47,66 proc. głosów. Frekwencja wyborcza wyniosła wtedy 34,95 proc.

Wybory samorządowe do Rady Miasta Płocka w 2010 r. wygrało PiS, uzyskując tam 28,34 proc. głosów i 9 mandatów. Pozostałe miejsca zajęły: PO - 24,68 proc. głosów i 7 mandatów, SLD - 16,44 proc. głosów i 5 mandatów, stowarzyszenie „Nasz Kraj” - 11,12 proc. głosów i 2 mandaty, PSL - 9,64 proc. głosów i 1 mandat oraz stowarzyszenie „Nasze Miasto Płock” - 8,22 proc. głosów i 1 mandat. Frekwencja wyborcza wyniosła wtedy 46,55 proc. Już w trakcie kadencji troje płockich radnych PiS oraz jeden radny PO zmieniło przynależność na nowo utworzony klub PR. Jeden radny PiS został z kolei radnym niezależnym. (PAP)