Przewodniczący jury poetyckiej nagrody Silesius prof. Andrzej Zawada podkreślił, że dorobek poetycki Sosnowskiego jest podwójny – jako poety oraz tłumacza poezji amerykańskiej. „Andrzej Sosnowski jest właściwie twórcą współczesnego polskiego języka poetyckiego. Cała generacja młodych poetów ma w Sosnowskim mistrza” – mówił prof. Zawada.

Podczas sobotniej gali wręczono również nagrody w kategoriach: książka roku i debiut roku. Jury za najlepszą książkę uznało „Włos Bregueta" Jacka Podsiadło, a w kategorii debiut roku został uhonorowany Radosław Jurczak za tomik „Pamięć zewnętrzna".

Zwycięzcy, oprócz statuetki Silesiusa, otrzymali nagrody pieniężne - 100 tys. zł za całokształt twórczości, 50 tys. zł za książkę roku i 20 tys. zł za debiut. Nagrody wręczył prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

W tym roku do konkursu Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius zgłoszono ponad 190 tytułów. Prawo do zgłaszania tomów poezji w kategoriach: książka roku i debiut roku mają wydawnictwa oraz członkowie jury, a w kategorii za całokształt - jedynie jurorzy.

Organizatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius jest miasto Wrocław. Nagroda jest wyróżnieniem i promocją najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Została wręczona po raz dziesiąty.(PAP)