Jak powiedział podczas konferencji prasowej prezes spółki Wrocławskie Inwestycje Paweł Rychel, który z ramienia miasta będzie nadzorował budowę, projekt wału został przygotowany po analizie zagrożeń powodziowych, które pojawiły się podczas powodzi w 1997 i 2010 r. "Po wybudowaniu wału, osiedle będzie na pewno zabezpieczone przed tak wielką wodą jak w 1997 roku" - zapewnił.

 

Projekt zakłada budowę wału o długości ponad jednego kilometra, który u podstawy będzie miał ok. 30 m szerokości, średnia wysokość nasypu wyniesie 3 m, a szerokość korony wału - 4 m. Wał osłoni przed powodzią budynki m.in. wokół ulic Gwareckiej, Ignuta, Dokerskiej i Sielskiej. Równolegle z pracami przy wale ma być także prowadzona budowa kolektora "Odra" o długości ok. 700 m.

 

W ciągu najbliższych dwóch tygodni ma nastąpić przekazanie placu budowy głównemu wykonawcy, a pierwsze prace budowlane mają się rozpocząć już w marcu. Koszt wszystkich inwestycji to ok. 25 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetu miasta, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z Programu Odra 2006.

 

Wrocławskie osiedle Kozanów, na którym mieszka ok. 20 tys. osób, zostało całkowicie zalane podczas "powodzi tysiąclecia" w 1997 r. Woda sięgała wtedy miejscami kilku metrów. W czasie majowej powodzi w 2010 r. osiedle zostało podtopione, gdy przez stolicę Dolnego Śląska przechodziła fala kulminacyjna na Odrze. Zalanych zostało wówczas ok. 80 hektarów osiedla, w sumie 15 budynków, wprawdzie tylko trzy mieszkania, ale wiele piwnic i garaży.(PAP)

 

mic/ mki/