Modernizacja Stadionu Olimpijskiego i budowa krytej, pełnowymiarowej pływalni wiąże się z zaplanowanymi we Wrocławiu w 2017 r. Światowymi Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich - World Games'2017. Miasto ma gościć wówczas ponad 4 tys. sportowców z całego świata, a stadion będzie głównym obiektem tej imprezy.

Natomiast Centrum Historii Zajezdnia to obiekt wystawienniczy i muzealny, którego otwarcie odbędzie się w sierpniu 2016 r. i będzie elementem całorocznych obchodów Wrocław'2016 - Europejska Stolica Kultury.

Jak powiedział PAP rzecznik spółki Wrocławskie Inwestycje Marek Szempliński, modernizacja stadionu będzie kosztować 124 mln zł i powinna się zakończyć do wiosny 2017 r.

"To obiekt zabytkowy, dlatego wykonawcy muszą ze szczególnym pietyzmem podchodzić do tego zadania, ponieważ w ramach modernizacji nie można naruszyć jego zabytkowego charakteru, ale również trzeba doprowadzić do funkcjonalności wymaganej obecnie obowiązującymi przepisami" - powiedział rzecznik.

Dodał, że jednym z zadań jest przebudowa trybun, na których - zgodnie z przepisami - muszą się znaleźć osobne, pojedyncze krzesełka dla widzów. Zmniejszy to widownię stadionu do 11 tys. osób, ale zapewni większy komfort publiczności.

Zabytkowa elewacja obiektu, wybudowanego w latach 1925-28, zostanie odrestaurowana, przebudowany zostanie dach i zmienione będzie oświetlenie. Na stadionie zachowany zostanie tor żużlowy, natomiast płyta główna zostanie pokryta sztuczną trawą i boisko będzie przystosowane m.in. do meczów rugby.

"Wrocław ma już nowy stadion piłkarski, dlatego zależało nam, by na zmodernizowanym Stadionie Olimpijskim nadal mogły się odbywać mecze żużlowe oraz imprezy sportowe w innych dyscyplinach" - podkreślił Szempliński.

Druga inwestycją związaną z World Games jest budowa pełnowymiarowej, krytej pływalni, która będzie przystosowana do organizacji dużych imprez międzynarodowych. To pierwsza taka pływalnia na Dolnym Śląsku.

Obiekt z pełnym zapleczem, trybunami powstaje przy ul. Wejherowskiej, a ta inwestycja połączona jest też z modernizacją i przebudową odkrytych basenów kąpielowych, które od kilkudziesięciu lat pełniły w tym miejscu funkcję miejskiego kąpieliska. Przebudowa kąpieliska pochłonie 21 mln zł, a nowa pływalnia będzie kosztować prawie 47 mln zł.

"Dzięki nowoczesnej pływalni spełniającej wymogi pełnowymiarowego obiektu sportowego Wrocław zyska możliwość ubiegania się o organizację najważniejszych zawodów pływackich typu mistrzostwa świata. Na co dzień pływalnia będzie służyć mieszkańcom" - zaznaczył Szempliński.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Centrum Historii Zajezdnia powstaje na terenie dawnej, historycznej zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu. To tam w latach 80. tych podczas strajków rodziła się dolnośląska "Solidarność". Nakładem ponad 36 mln zł dawna hala remontowa zajezdni jest modernizowana i adaptowana na nowoczesne centrum muzealno-wystawiennicze. Rewitalizacji poddawany jest też cały teren dawnej zajezdni, który po zakończeniu inwestycji będzie parkiem dostępnym dla mieszkańców.

W Centrum Historii Zajezdnia otwarta zostanie jedna duża wystawa stała zatytułowana "Wrocław 1945-2016". Będzie tam też miejsce na wystawy czasowe, konferencje i centrum dokumentacyjne.

Projekt realizuje wrocławski Ośrodek "Pamięć i Przyszłość", który na potrzeby ekspozycji o powojennej historii miasta i regionu zgromadził już ok. 15 tys. pamiątek i dokumentów.

"Chcemy opowiedzieć o losie Polaków, którzy zostali do Wrocławia przesiedleni z Kresów II RP i tworzyli swe życie na nowo w obcych realiach. Zebraliśmy wspomnienia tych osób, pamiątki. Wystawa opowie też o życiu w realiach PRL-u" - powiedział PAP rzecznik ośrodka Juliusz Woźny.

Dodał, że otwarcie centrum zaplanowano na 31 sierpnia 2016 r. - rocznicę podpisania porozumień sierpniowych.

Największą inwestycją drogową realizowaną w 2016 r. we Wrocławiu jest dokończenie budowy obwodnicy Leśnicy - dzielnicy, przez którą odbywa się tranzyt w kierunku wschód-zachód. Wybudowanie ponad 7 km trasy, która przebiega przez obszary chronione, kosztuje ok. 120 mln zł. (PAP)