Departament zrównoważonego rozwoju, tzw. „zielony departament” działa w strukturach wrocławskiego magistratu od marca. Zajmuje się problematyką ochrony przyrody i klimatu, edukacją proekologiczną oraz rozwiązaniami transportowymi korzystnymi dla mieszkańców i otoczenia.

Stanowisko ogrodnika miejskiego powierzono Małgorzacie Bartynie-Zielińskiej, która przez dziesięć ostatnich lat pracowała jako urbanista w Biurze Rozwoju Wrocławia. „Jednym z moich zadań będzie koordynacja pracy jednostek, które w mieście zajmują się zielenią. Chcemy stworzyć spójną wizję rozwoju terenów zielonych w mieście” - powiedziała Bartyna-Zielińska w czwartek podczas konferencji prasowej.

Dodała, że zamierza wprowadzać zieleń w miejsca, gdzie jest to konieczne. „W obrębie dużych blokowisk nie możemy stworzyć dużego parku, ale możemy robić tam mniejsze nasadzenia w postaci na przykład parków kieszonkowych” - mówiła.

Bartyna-Zielińska podkreśliła, że jako ogrodnik miejski chce współpracować z mieszkańcami oraz organizacjami pozarządowymi.

We Wrocławiu tereny zielone zajmują 58,5 proc., a w ostatnich kilku latach miastu przybyło 45 hektarów lasów, w których posadzono 15 tys. drzew i 270 tys. sadzonek. Plan na przyszłość zakłada, że rocznie będzie w mieście sadzonych minimum 3 tys. drzew. Do 2022 roku ma przybyć 14,5 km tras tramwajowych i 50 nowych tramwajów. Liczba nowych autobusów komunikacji miejskiej wzrośnie o ponad sto, a połowa z nich ma mieć napęd elektryczny. (PAP)