W skład nowej gminy mają wejść miejscowości - Kamyk, Biała, Nowa Wieś, Borowianka i Kopiec. "Na terenie tych pięciu miejscowości mamy ok. 150 przedsiębiorców; dokładamy się więc obecnie znacząco do funkcjonowania gminy Kłobuck. Zdecydowaliśmy, że skoro wypracowujemy pieniądze, chcielibyśmy też coś z tego mieć i móc samodzielnie tymi pieniędzmi gospodarować" - powiedział PAP Jerzy Szaflik, pełnomocnik inicjatorów referendum, mieszkaniec Kamyka.

Zdaniem Szaflika obecny skład rady gminy w Kłobucku nie jest korzystny dla wymienionych pięciu miejscowości. Radę tworzy 21 radnych, z czego 14 reprezentuje Kłobuck, a 7 pozostałe miejscowości. "To pokazuje, jaki wpływ na decyzje rady gminy, czyli de facto na decyzje dotyczące naszych pieniędzy mamy w gminie Kłobuck. Nie ma możliwości, aby tych siedmiu radnych było w stanie przegłosować na korzyść swoich miejscowości jakąkolwiek uchwałę. Człowiek z miasta nie zrozumie wsi i jej potrzeb" - mówił.

Zaznaczył, że "personalnie" inicjatorzy referendum nie mają pretensji do burmistrza; nie mają też ambicji politycznych.

Referendum odbędzie się 19 stycznia w 13 obwodach (jeden będzie w szpitalu). Od godz. 7 do 21 mieszkańcy będą odpowiadać na pytanie, czy są za podziałem gminy Kłobuck poprzez wydzielenie z niej nowej gminy Kamyk, obejmującej sołectwa Kamyk, Biała, Borowianka, Kopiec i Nowa Wieś. Głosujący będzie mógł wskazać odpowiedź: "tak" lub "nie".

Dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Częstochowie Andrzej Jedyk powiedział PAP, że uprawnionych do głosowania jest 17 041 osób; aby referendum było ważne do urn musiałoby pójść co najmniej 30 proc. uprawnionych, czyli w tym przypadku 5112 osób.

Wniosek o przeprowadzenie referendum grupa inicjatywna złożyła burmistrzowi Kłobucka w marcu ubiegłego roku. "Rada gminy nie podjęła uchwały. Wpłynęła skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, który 14 października 2013 roku wydał wyrok uznający wniosek i na tej podstawie komisarz wydał 9 grudnia postanowienie ws. przeprowadzenia referendum podziału gminy Kłobuck" - powiedział Jedyk.

Historia gminy Kamyk sięga dwudziestolecia międzywojennego. W 1952 roku gmina została mocno okrojona, a w 1954 roku przestała istnieć. Po raz kolejny funkcjonowała w latach 1973-1976. Plany ponownej reaktywacji gminy pojawiły się w 2011 roku.