Na autorów najbardziej wartościowych publikacji, poświęconych sprawom woj. śląskiego, będzie czekać nagroda w wysokości 50 tys. zł, ufundowana przez samorząd woj. śląskiego. Przedsięwzięcie ma promować region, ale przede wszystkim upamiętnić śląską dziennikarkę, znaną z wielu akcji i inicjatyw społecznych, promujących m.in. zdrowie i piękną polszczyznę.

 

W środę komitet organizacyjny, złożony z przedstawicieli śląskich i ogólnopolskich mediów, zatwierdził regulamin oraz logo konkursu, łączące w artystycznej formie dwa symbole: dziennikarskie pióro oraz damski pantofel na wysokiej szpilce, bo właśnie w takich butach najczęściej chodziła Krystyna Bochenek.

 

Z inicjatywą upamiętnienia K. Bochenek w formie corocznej nagrody jej imienia wyszło w ubiegłym roku regionalne środowisko dziennikarskie. W listopadzie 2010 r. pomysł jednogłośnie poparł sejmik województwa. Teraz kończą się przygotowania organizacyjne do konkursu.

 

„Konkurs ma charakter otwarty, ale szczególnie będą uwzględniane problemy związane z historią tej ziemi i jej stereotypowymi ocenami w kraju oraz obecnymi zmianami i wizjami przyszłości, co do miejsca i roli regionu w Polsce i UE" - czytamy w regulaminie przedsięwzięcia.

 

W pierwszej edycji konkursu pod uwagę brane będą publikacje (medialne, ale także np. internetowe czy książkowe) opublikowane w ciągu dwóch lat - w 2010 i 2011. W kolejnych edycjach będzie można zgłaszać prace opublikowane w ciągu jednego roku.

 

Po oficjalnym ogłoszeniu konkursu, które nastąpi jeszcze w październiku, prace będą przyjmowane do końca roku. Potem oceni je komitet organizacyjny, rekomendując pięć najlepszych publikacji kapitule, złożonej ze śląskich autorytetów i dziennikarzy. Przyzna ona Grand Prix konkursu. Wręczenie nagrody ma odbywać się 13 marca - w dniu imienin Krystyny, w siedzibie Polskiego Radia Katowice.

 

W skład kapituły, oprócz fundatora nagrody, marszałka woj. śląskiego Adama Matusiewicza, wejdą także rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś, dziekan Wydziału Radia i Telewizji tej uczelni, prof. Krystyna Doktorowicz oraz dziennikarze: szef „Faktów” TVN Kamil Durczok, uznana reportażystka radiowa Anna Sekudewicz oraz znany śląski dziennikarz „Polityki”, Jan Dziadul. W przyszłości do kapituły będą mogli wejść również laureaci konkursu.

 

Wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek zginęła 10 kwietnia w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem. Przez wiele lat była dziennikarką Polskiego Radia Katowice, współpracowała też z telewizją i prasą. Zasłynęła z wielu akcji i inicjatyw społecznych, promujących m.in. zdrowie i piękną polszczyznę. Była pomysłodawczynią ogólnopolskiego dyktanda i corocznych imieninowych zjazdów Krystyn.

 

Z inicjatywą ustanowienia nagrody wyszło regionalne środowisko dziennikarskie, które - w ramach stowarzyszenia Media dla Integracji Europejskiej - przyznaje również regionalną nagrodę dziennikarską Silesia Press. Nagroda im. Krystyny Bochenek ma mieć wymiar ogólnopolski i promować m.in. publikacje przełamujące stereotypowe spojrzenie na region. Chodzi o wartościowe prace poświęcone szeroko pojętej problematyce Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego, Podbeskidzia i Ziemi Częstochowskiej.

 

Patronat nad konkursem deklarują śląskie i ogólnopolskie redakcje, m.in. Gazeta Wyborcza, Polska Dziennik Zachodni, Polityka, Polskie Radio Katowice, katowicki oddział TVP, telewizja TVS, Gość Niedzielny, Wydawnictwo Górnicze oraz Polska Agencja Prasowa.(PAP)

 

mab/ kon/