Wiceminister, podczas debaty nad projektem #ZatrzymajAborcję, przedstawiła działania rządu związane ze wsparciem rodzin, które wychowują dzieci z niepełnosprawnością oraz wsparciem kobiet w powikłanej ciąży.

Jak mówiła, od 1 stycznia 2017 roku, z budżetu państwa "przeznaczano corocznie konkretne kwoty na realizację zarówno ustawy +Za życiem+, jak i programu +Za życiem+", który jest realizowany przez kilka ministerstw m.in. przez resort zdrowia.

"W roku 2018 przeznaczamy z budżetu państwa na realizację tych zadań kwotę ponad 264 mln zł. W 5-letniej perspektywie działania tej ustawy, czyli od 2017 do 2021 roku, z budżetu państwa zostaną sfinansowane świadczenia w wysokości 1 mld 600 tys. zł" - powiedziała wiceminister.

Jak mówiła, świadczenia w ramach ochrony zdrowia dotyczą m.in. koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży w ramach różnych poradni specjalistycznych i psychologicznych.

Dodała, że wdrożony jest już też projekt "Dziecięca opieka koordynowana", dedykowany dzieciom, które urodziły się z problemami zdrowotnymi. W ramach tego projektu możliwe jest udzielania świadczeń z zakresu rehabilitacji i opieki psychologicznej.

"Te dzieci mają również nieograniczony dostęp do specjalistów bez kolejki, bez skierowania" - zaznaczyła wiceminister.

Szczurek-Żelazko podkreśliła, że świadczenia tego typu są realizowane także przez inne resorty m.in. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.(PAP)