Rowery są już dostępne na stacjach rowerowych, a ich lokalizację można sprawdzić na stronie www.veturilo.waw.pl/. Zasady korzystania z tandemów są takie same, jak w przypadku pozostałych rowerów Veturilo. Osoby, które są już zarejestrowane w systemie nie muszą dokonywać żadnych dodatkowych formalności. Pozostali powinni zarejestrować się w systemie wypożyczenia rowerów na stronie www.veturlio.waw.pl/. Pierwszych 20 minut korzystania z miejskich rowerów jest bezpłatne.

Z tandemów mogą korzystać jednocześnie dwie osoby o łącznej wadze nieprzekraczającej 227 kg. Dwuosobowe rowery zostały wyposażone w miejsca na napoje z przodu i z tyłu oraz w otwieracz do butelek z przodu.

Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich i pełnomocnik ds. komunikacji rowerowej Łukasz Puchalski powiedział podczas poniedziałkowej prezentacji tandemów, że ich wprowadzenie to odpowiedź na wnioski mieszkańców, którzy postulowali rozszerzenie oferty Veturilo. Tandemy zostały dodane do oferty przez firmę Nextbike Polska "w ramach dobrej współpracy", miasto nie płaci za nie - wyjaśnił szef ZDM.

Dodał, że w tym tygodniu rozpocznie się przetarg na wykonawcę koncepcji na system rowerów publicznych po wygaśnięciu umowy z dotychczasowym operatorem w końcu 2016 r. Wtedy też prawdopodobnie będzie kolejny przetarg na obsługę sieci miejskich rowerów od 2017 r.

"Jeśli tandem się spodoba mieszkańcom, to takich rowerów chcielibyśmy mieć więcej w następnym kontrakcie" - powiedział Puchalski.

Prezes Nextbike Polska Sp. z o.o. Tomasz Wojtkiewicz przypomniał, że jego firma wprowadziła już tandemy w Lublinie, a opłata za korzystanie z dwuosobowego roweru jest taka sama jak w przypadku tradycyjnych jednośladów, więc de facto koszt podróży "na jedną osobę" jest o połowę niższy.

Wojtkiewicz dodał, że Nextbike Polska będzie chciało pozostać operatorem miejskich rowerów. "Warszawa jest naszym sztandarowym projektem, jest to największy system w tej części Europy i na pewno będziemy chcieli walczyć, żeby pozostać operatorem" - mówił prezes Nextbike Polska.

Veturilo to sieć wypożyczalni miejskich rowerów dostępnych dla każdego, kto chce poruszać się rowerem po mieście. W Warszawie do dyspozycji rowerzystów jest 196 stacji i prawie 3000 rowerów. Sezon rowerowy zaczyna się 1 marca i kończy 30 listopada.

Pierwsze wypożyczalnie wystartowały w sierpniu 2012 r. W ciągu trzech pierwszych sezonów z systemu skorzystało 220 tys. osób. Rowery były wypożyczane 4 mln razy.

System Veturilo działa na podstawie umowy Zarządu Transportu Miejskiego z firmą Nextbike, która do końca 2016 r. świadczy usługę operowania systemem rowerów miejskich. Podstawowym założeniem systemu Veturilo było uzupełnienie komunikacji publicznej w centralnym obszarze miasta. (PAP)