"Wszystko wskazuje, że część bulwarów między mostem Świętokrzyskim a ul. Karową będzie oddana do 30 kwietnia (...) Chcielibyśmy, żeby do 30 czerwca była gotowa druga część - za ul. Karową do mostu Śląsko-Dąbrowskiego" - powiedziała na konferencji zorganizowanej na budowanych bulwarach prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Podkreśliła, że bulwary powstają w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik i obecnej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski przypomniał, że miasto w maju 2016 r. podpisało kontrakt na budowę bulwarów z firmą Skanska. Obecnie firma, jak powiedział Olszewski, jest na finiszu prac wykończeniowych na odcinku od mostu Świętokrzyskiego do ul. Karowej, natomiast na kolejnej części - do mostu Śląsko-Dąbrowskiego - kończy prace konstrukcyjne.

Zgodnie z kontraktem pierwszy fragment ma być gotowy do końca kwietnia, a drugi - do końca czerwca. Po zakończeniu prac konieczne będzie jeszcze przeprowadzenie procedury odbiorów, która prawdopodobnie będzie trwać kilka tygodni i uzyskania pozwolenia na użytkowanie - zaznaczył Olszewski.

Według niego, mieszkańcy będą korzystać z bulwaru od mostu Świętokrzyskiego do ul. Karowej jeszcze przed wakacjami, a z drugiego odcinka kilka tygodni po ukończeniu prac. Cały nowy fragment ma być do dyspozycji "w te wakacje, czy w tym okresie, kiedy trwa sezon nad Wisłą" - powiedział wiceprezydent.

Bulwar od mostu Świętokrzyskiego do mostu Śląsko-Dąbrowskiego mierzy blisko 1,2 kilometra. Przedstawiciele wykonawców oceniają, że zaawansowanie robót przekracza 80 proc. Na pierwszym "pododcinku" budowy prowadzone są już prace wykończeniowe, uzupełniane są m.in. ostatnie brakujące fragmenty kamiennej posadzki.

Olszewski zapowiedział, że na nowym bulwarze znajdzie się dużo stref rekreacyjnych, pawilonów gastronomicznych i miejsca do spędzania wolnego czasu. Przestrzeń bulwarów ma być również powiązana funkcjonalnie z Centrum Nauki Kopernik i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Ba bulwarze ma być też dużo zieleni.

Miasto już od kilku lat prowadzi przebudowę bulwarów nad Wisłą. W wakacje 2015 r. został otwarty pierwszy fragment przebudowanych bulwarów wiślanych - bulwar Jana Karskiego, od ul. Boleść do Mostu Śląsko-Dąbrowskiego.

Obecnie trwa również konkurs, który wyłoni projektanta nadwiślańskich bulwarów na odcinku od mostu Świętokrzyskiego do Cypla Czerniakowskiego. Architekci mają czas do 15 maja 2017 r. na składanie opracowań studialnych. Po dokonaniu wyboru najlepszy prac, co nastąpić ma do 31 maja 2017 r., ich autorzy zostaną zaproszeni do drugiego etapu konkursu i składania prac konkursowych. (PAP)