Jak powiedział we wtorek wiceprezydent miasta Włodzimierz Paszyński, w tym roku dla uczniów przygotowano 128 punktów dziennego pobytu, które będą czynne pięć dni w tygodniu, od godziny 7, 7.30 lub 8 do godz. 16 lub 17. W większości punkty te będą zorganizowane w szkołach podstawowych.

W punktach dziennego pobytu będą odbywać się zajęcia dla młodszych dzieci - przyprowadzanych i odbieranych przez rodziców. Będą to m.in. zajęcia sportowe, muzyczne, plastyczne i teatralne, ale też wyjścia do kina i teatru i muzeum, wycieczki i spotkania z interesującymi osobami.

Udział w zajęciach będzie bezpłatny. Rodzice, jak w latach poprzednich, będą jednak musieli zapłacić za posiłki dla dzieci. Opłata ta wynosi 7 zł za dwa posiłki, w tym jeden ciepły.

Paszyński zaznaczył, że z opłat tych zwolnione będą dzieci, które w ciągu roku szkolnego korzystają ze zwolnienia z opłat za obiady na podstawie decyzji Ośrodka Pomocy Społecznej lub dyrektora szkoły. Potrzebne będzie do tego zaświadczenie z macierzystej szkoły. W trakcie ostatnich ferii zimowych zwolnione z opłat było 16 proc. dzieci.

Wszystkie placówki biorące udział w "Lecie w mieście" otrzymają karty uprawniające do bezpłatnych przejazdów zorganizowanych grup młodzieży komunikacją miejską.

Tegoroczna edycja "Lata w mieście" rozpocznie się piknikiem na Agrykoli 4 lipca. Rozpocznie się on o godz. 10 i potrwa do 14.

Zajęcia sportowe będą tego lata odbywać się na 69 obiektach, w tym na 27 basenach. Młodzi narciarze będą mogli doskonalić swoje umiejętności na całorocznym stoku na Szczęśliwicach, a amatorzy jazdy na rolkach, deskorolkach i rowerach BMX - w ośrodku "Jutrzenka" na Powiślu.

Atrakcje kulturalno-edukacyjne przygotowały m.in. Centrum Nauki Kopernik, Łazienki Królewskie i Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Żydów Polskich i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Bezpłatne wejściówki dla dzieci przygotowało też warszawskie zoo.

W tym roku podczas zajęć dzieci dowiedzą się też o 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Kilkanaście bezpłatnych lekcji odbędzie się w Muzeum Powstania Warszawskiego, a 1 sierpnia pod pomnikiem Małego Powstańca będzie można śpiewać piosenki o zrywie stolicy w 1944 r. Innym tematem zajęć będzie 10-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Na organizację "Lata w mieście" miasto wyda w tym roku 7 mln zł.

Szczegółowe informacje na temat "Lata w mieście" i organizowanych w jego ramach zajęć można znaleźć na stronach www.lato.warszawa.pl oraz www.um.warszawa.pl/lato. (PAP)