Brzezin został zaproponowany na marszałka przez PSL, które wygrało wybory w woj. warmińsko-mazurskim. Ludowcy - podobnie jak w dwóch poprzednich kadencjach - podpisali regionalne porozumienie koalicyjne z PO. Dzięki temu obie partie mają większość mandatów w sejmiku i podzieliły się stanowiskami w samorządzie województwa.

Zgodnie z porozumieniem, PSL otrzymało stanowisko marszałka, wicemarszałka i jednego członka w pięcioosobowym zarządzie województwa, a także przewodniczącego sejmiku. Platforma dostała wicemarszałka i członka zarządu oraz dwóch wiceprzewodniczących sejmiku.

Na piątkowej sesji sejmiku za wyborem Brzezina na nowego marszałka opowiedziało się 26 radnych, jeden był przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. W obradach uczestniczyło 28 z 30 radnych.

Brzezin po wyborze na marszałka dziękował za poparcie i mówił, jak ważne będzie dla regionu wykorzystanie funduszy unijnych w nowej unijnej perspektywie budżetowej 2014-20. Zwrócił się o współpracę przy zagospodarowaniu tych pieniędzy do lokalnych samorządów, przedstawicieli biznesu, nauki i polityki. Zapewnił, że będzie otwarty na współpracę z każdym, kto jest zainteresowany rozwojem gospodarczym regionu.

Brzezin przez ostatnie dwa lata był wicemarszałkiem odpowiedzialnym za środki unijne i nadzór nad Wojewódzkim Urzędem Pracy. W latach 1998-2012 był wójtem gminy Ostróda. Wcześniej pracował jako nauczyciel przedmiotów zawodowych w ostródzkim Zespole Szkół Rolniczych.

W poprzednich dwóch kadencjach marszałkiem warmińsko-mazurskiego był Jacek Protas z PO. Bo tegorocznych wyborach samorządowych Platforma odstąpiła tę funkcję koalicyjnemu PSL. Protas został w piątek wybrany na jednego z wicemarszałków, podobnie jak Wioletta Śląska-Zyśk z PSL - dotychczas dyrektorka powiatowego urzędu pracy w Piszu. Członkami zarządu województwa zostały: Sylwia Jaskulska (PSL) - b. wicestarosta w Szczytnie i Anna Wasilewska (PO), która pełniła już tę funkcję w minionej kadencji samorządu.

Przewodniczącego sejmiku wybrano już podczas pierwszej sesji, która odbyła się 1 grudnia - jest nim wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Żuchowski (PSL). W piątek prezydium sejmiku uzupełniono o trzech wiceprzewodniczących: byłego wicemarszałka Jarosława Słomę (PO), byłego przewodniczącego Juliana Osieckiego (PO) i byłego wiceprzewodniczącego Artura Chojeckiego (PiS).

Wybory samorządowe odbyły się 16 listopada. Najwięcej głosów do sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego otrzymało PSL, zdobywając 14 mandatów. PO ma 9 mandatów, PiS - 6, a SLD jeden mandat. W minionej kadencji Platforma miała 14 radnych, PSL - 7, PiS - 5 radnych, a SLD - 4. Koalicja PO-PSL rządziła w regionalnym samorządzie od ośmiu lat, ale dotąd zarówno marszałek województwa, jak i przewodniczący sejmiku byli z Platformy. (PAP)

mbo/ pś/