Jak poinformował PAP zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM) w Rzeszowie Łukasz Dziągwa, dzięki systemowi wiadomo będzie m.in., gdzie jest dany autobus, z jaką prędkością jedzie, czy ma opóźnienie.

„Jesteśmy organizatorem komunikacji w Rzeszowie i tworzymy rozkłady jazdy, to my zlecamy pracę przewoźnikowi - Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu - i my go rozliczamy. Dzięki uzyskanym informacjom będziemy mogli zdyscyplinować przewoźnika i tworzyć doskonalsze rozkłady jazdy” - zaznaczył.

Rzeszowski system zarządzania transportem jest częścią programu transportowego, który realizuje samorząd. W jego ramach zakupionych zostało 80 nowych autobusów. Zostały one wyposażone m.in w skomputeryzowane systemy łączności. Podobne wyposażenie otrzymało 70 innych autobusów należących do MPK. To dzięki nim zbierane będą wszystkie informacje.

Dziągwa dodał, że autobusy wyposażone są także w systemy liczenia pasażerów, dzięki którym wiadomo będzie, ilu pasażerów podróżuje daną linią, ile wsiada i wysiada na poszczególnych przystankach. „Te wszystkie informacje pomogą m. in. w udoskonalaniu rozkładów jazdy, dokładnemu sprawdzeniu, które linie są rentowne, a które nie” - podkreślił wiceszef ZTM.

System pozwoli też bezpośredni kontakt z kierowcą autobusu. Pracownik centrum obsługi systemu będzie mógł połączyć się z kierowcą lub wysłać mu informację tekstową dotyczącą tego, że prowadzony przez niego pojazd ma duże opóźnienia lub też jedzie za szybko i "wyprzedza" rozkład jazdy. „Będzie też mógł poinformować go o jakimś zdarzeniu drogowym, które będzie miało wpływ na dany kurs” - dodał Dziągwa.

Do systemu włączonych zostało już kilkadziesiąt autobusów. Cały czas wprowadzane są kolejne. System już działa, ale ciągle jest jeszcze testowany. W pełni zacznie funkcjonować od początku lipca.

System jest częścią programu transportowego, w ramach którego w Rzeszowie realizowane są inwestycje o wartości przekraczającej 400 mln zł. Ponad 311 mln zł stanowi dofinansowanie z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej. (PAP)

huk/ gma/