"Udana modernizacja waszej placówki stanowi kolejny dowód, jak duży potencjał tkwi w lokalnych społecznościach. Jestem pełna uznania dla wysiłków tych wszystkich, których troską jest dobro najmłodszych – także tych potrzebujących dodatkowego wsparcia. Państwa trud podnosi na duchu, daje siłę do walki z ograniczeniami, które nie muszą być dramatycznym wyrokiem" – napisała premier w liście do lokalnych władz i pracowników przedszkola, który odczytał na uroczystości poseł PiS Robert Telus.

Szydło dziękowała w liście wychowawcom i pracownikom przedszkola, które jest placówką integracyjną, za pasję wkładaną w wychowywanie podopiecznych i ich edukację. "Mam nadzieję, że oddawany dziś ponownie w wasze ręce budynek Przedszkola nr 1 będzie dla waszych wychowanków wspaniałym miejscem startu w życie, rozwijającym wyobraźnię, umożliwiającym realizację pomysłów i dziecięcych marzeń" – zaznaczyła.

Gratulacje przedszkolakom, ich wychowawcom i samorządowcom złożyła również minister Zalewska, która odwiedziła zmodernizowaną placówkę.

"Cieszę się, że miejsc w przedszkolach jest w Rawie Mazowieckiej tyle, ile potrzeba. To ogromne wyzwanie, bo jest to zadanie własne gminy. Chcę też pogratulować tego, że potraficie pozyskiwać pieniądze z różnych źródeł; także od polskiego rządu" – podkreśliła Zalewska.

Według minister, coraz więcej samorządów konkuruje między sobą w organizacji opieki przedszkolnej; pomocą jest dla nich fakt, że MEN dokłada kwotę ponad 1,3 tys zł do każdego sześciolatka w przedszkolu.

"Aż 95 proc. rodziców zdecydowało, że ich sześcioletnie dzieci uczą się w przedszkolu – a więc spowodowaliśmy, że od stycznia 2018 roku jest dla nich subwencja oświatowa, czyli sześciolatka w przedszkolu traktujemy jak ucznia w szkole. Poza tym w Polsce aż 73 proc. trzylatków jest już w przedszkolach; staliśmy się liderem pod względem liczby dzieci objętych opieką przedszkolną" – dodała.

Burmistrz Rawy Mazowieckiej Dariusz Misztal przypomniał, że "Tęczowa Jedyneczka" to najstarsze z trzech przedszkoli działających w tym mieście, istniejące od prawie 70 lat. Mimo wielokrotnych wcześniejszych remontów i przebudowy, budynek nie spełniał warunków stawianych obecnie przed jednostkami oświatowymi.

Lokalne władze – co przyznał burmistrz – miały problem ze znalezieniem właściwego źródła dofinansowania inwestycji, obejmującej m.in. znaczącą przebudowę przedszkola.

"Po pomoc zgłosiłem się do pani minister Zalewskiej, która wskazała ścieżkę, jak można pozyskać pieniądze. Potem udałem się do pani premier Beaty Szydło i dzięki jej zaufaniu, że środki zostaną właściwie spożytkowane, uzyskaliśmy potrzebną kwotę za pośrednictwem wojewody łódzkiego Zbigniewa Raua, choć wymagało to dopełnienia naprawdę wielu skomplikowanych formalności" – podkreślił Misztal.

Podał, że cała inwestycja kosztowała 4,7 mln. Za te pieniądze m.in. dobudowano trzy nowe skrzydła w przedszkolu, w tym jedno dwukondygnacyjne oraz jedno z dużą salą gimnastyczną i zamontowano windy, ponieważ placówka jest przystosowana dla dzieci niepełnosprawnych. Każda sala została powiększona i wyposażona w węzeł sanitarny. Przed przedszkolem znajduje się duży teren rekreacyjny z placem zabaw doposażonym w nowy sprzęt sprawnościowy. W przedszkolu może przebywać ponad 170 dzieci. (PAP)