Do 14 września do dyspozycji mieszkańców Radomia będą 3 stacje oraz 30 rowerów. Na początek wypożyczalnie będą umiejscowione w trzech punktach: w centrum miasta (przy pl. Jagiellońskim), w pobliżu dworców PKP i PKS (ul. Prażmowskiego – Traugutta) oraz przy lotnisku.

Jak poinformował w czwartek dziennikarzy prezydent Radomia Radosław Witkowski, równolegle prowadzone będą konsultacje społeczne dotyczące przyszłości wypożyczalni rowerowych w Radomiu. „Chcemy, aby mieszkańcy wypowiedzieli się, gdzie powinny być zlokalizowane stacje, czy są zainteresowani tą ideą i czego oczekują od tej inicjatywy” – zaznaczył Witkowski. Według niego miejska wypożyczalnia jednośladów może na dobre ruszyć już w 2016 r. Konsultacje społeczne potrwają co najmniej do 14 września.

Władze miasta liczą na to, że rowery będą cieszyć się powodzeniem już w najbliższy weekend, kiedy w Radomiu odbywać się będą Międzynarodowe Pokazy Lotnicze „Air Show” – największa impreza lotnicza w Europie. Prezydent miasta zachęca także do tej formy transportu turystów, którzy w tych dniach odwiedzą Radom.

Pilotażowy system rowerów miejskich obsługiwany jest przez firmę Nextbike, operatora sieci wypożyczalni w 11 polskich miastach (m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie czy Poznaniu).

Żeby skorzystać z rowerów, trzeba zarejestrować się na stronie internetowej www.rowerdlaradomia.pl i dokonać opłaty wstępnej w wysokości minimum 10 zł. Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia roweru jest zawsze darmowe. Czas od 16. do 60. minuty wypożyczenia kosztuje 1 zł. Wypożyczenie do 2 godzin – 2 zł, do 3 godzin – 3 zł, a każda kolejna godzina – 4 zł. (PAP)