W tym roku Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego organizuje Noc w partnerstwie z ponad 40 instytucjami: szkołami wyższymi, instytutami badawczymi i konsorcjami badawczymi firm. Oprócz Krakowa wydarzenia w ramach Nocy odbywać się będą w Tarnowie, Nowym Sączu, Niepołomicach, Skawinie, Andrychowie i po raz pierwszy – w Chrzanowie.

Marszałek Małopolski Jacek Krupa ocenił, że Małopolska Noc Naukowców jest jednym z największych i najbardziej znanych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce. ”Przed Małopolanami kolejny raz otworzą się drzwi do pasjonującego świata doświadczeń i eksperymentów naukowych (…) W tę jedną noc żadne pytanie nie pozostanie bez odpowiedzi” - zaznaczył.

Jak zapowiedział marszałek, z okazji Małopolskiej Nocy Naukowców przygotowano program, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierać można spośród prawie 1500 warsztatów, eksperymentów, pokazów i spotkań, które zainteresują zarówno najmłodszych, jak i osoby starsze. Uczestnicy będą mogli zajrzeć do laboratoriów na co dzień niedostępnych dla postronnych.

„Jestem przekonany, że niejednemu z nas zabraknie czasu, aby zobaczyć wszystkie interesujące miejsca. Zachęcam do udziału zwłaszcza rodziny, bo noc naukowców to znakomita propozycja na piątkowy wieczór” - powiedział Krupa.

W przygotowanie programu tegorocznej nocy naukowców zaangażowało się prawie 1200 naukowców, 2000 studentów oraz prawie 250 kół naukowych z 44 partnerskich instytucji.

Jedną z nich jest Politechnika Krakowska. Na tamtejszym Wydziale Mechanicznym będzie można m.in. sprawdzić, jak kieruje się tramwajem dzięki pierwszemu polskiemu symulatorowi jazdy takim pojazdem. Jak podkreślił rektor tej uczelni prof. Jan Kazior, politechnika uczestniczy w Nocy od samego początku tej inicjatywy.

„Przygotowaliśmy wiele ciekawych eksperymentów, tak aby zainteresować pasjonatów nauki z całego regionu” - ocenił. Odwiedzający politechnikę będą mogli zobaczyć np. pokazy nowych technologii w przygotowaniu opatrunków, symulatory i bolidy skonstruowane przez studentów, a także komorę termoklimatyczną, w której można stworzyć warunki panujące w najmroźniejszych regionach globu.

Organizatorzy przypomnieli, że popularność wydarzenia rośnie z roku na rok: podczas pierwszej edycji w 2007 r., uczestniczyło w nim pięciu partnerów i 3,5 tys. osób, a w ubiegłorocznej - 39 partnerów i 77 tys. odwiedzających.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale na wybrane atrakcje obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Szczegóły znajdują się na stronie Małopolskiej Nocy Naukowców www.nocnaukowcow.malopolska.pl i na Facebooku wydarzenia.

Noc Naukowców (Researchers Night) w 2005 roku zainicjowała Komisja Europejska. W 2017 roku odbywa się w 300 miastach w 24 krajach Europy. W Polsce z atrakcji Nocy Naukowców będą mogli skorzystać m.in. mieszkańcy: Poznania, Torunia, Olsztyna.

(PAP)