Do zdjęcia ustawiło się na Długim Targu kilkaset osób. Niektórzy z nich przynieśli polskie flagi.

„Ta konstytucja, jak każda ustawa zasadnicza, jest umową między obywatelkami i obywatelami, umową o kształtowaniu ustroju państwa, praw i wolności. Ta umowa konstytucyjna jest gwarancją naszych wolności” – powiedział do zebranych prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który – wraz z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem – był inicjatorem rocznicowego spotkania.

„Ze smutkiem odnotowujemy, że dzisiaj w 20. rocznicę uchwalenia konstytucji, nie przeczytacie, nie usłyszycie ani w telewizji, ani radiu, aby prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda, czy premier Szydło, czy marszałek Sejmu organizowali jakiekolwiek spotkanie. Przysięgali na konstytucję, każdy z nich przysięgał na konstytucję, a co czynią? Łamią ją: cynicznie, planowo, codziennie łamią konstytucję” – mówił Adamowicz. Dodał, że konstytucji trzeba bronić, bo ona „sama się nie obroni”.

Marszałek Struk przemawiając do zebranych, zaznaczył, że obowiązująca konstytucja „być może jest nie do końca doskonała, być może nie uwzględnia do końca wszystkich naszych realiów”, jednak - jak dodał - jest to „umowa, której trzeba przestrzegać”. „I każdy, kto jej nie będzie przestrzegał, musi dziś pamiętać, (…) że spotka go za to rozliczenie. Panie i panowie, to jest nasza konstytucja. Brońmy jej” – zakończył swoje wystąpienie Struk.

W trakcie spotkania odśpiewano polski hymn, a aktorzy Teatru Wybrzeże, w tym Dorota Kolak i Krzysztof Gordon, odczytali fragmenty ustawy zasadniczej. Chętni uczestnicy spotkania otrzymali też specjalne pamiątkowe wydanie Konstytucji (wydrukowano je w 2,5 tys. egzemplarzy) opatrzone krótkim wstępem prezydenta Gdańska i marszałka województwa pomorskiego.

„W 20. rocznicę uchwalenia naszej konstytucji powinniśmy być dumni z dokumentu wypracowanego w ramach kompromisu pomiędzy partiami politycznymi, państwem i Kościołem, z poparciem zdecydowanej większości obywateli Rzeczypospolitej. Tylko w ten sposób zbudowane podstawy prawa mają szansę przetrwać zmieniającą się władzę, zawirowania polityczne i populistyczne próby dostosowywania prawa pod bieżące potrzeby” – napisali prezydent Gdańska i pomorski marszałek.

Pierwsza część gdańskich obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji RP miała miejsce w sobotę. Tego dnia w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się debata pt. „20 lat Konstytucji. Jak nas chroni. Jak ją obronić”.

Tuż przed niedzielnym spotkaniem na Długim Targu, pod Fontanną Neptuna ustawiło się kilkunastu młodych Białorusinów mieszkających w Gdańsku, by przypomnieć o manifestacjach i zatrzymaniach działaczy białoruskiej opozycji, jakie w ostatnich dniach miały miejsce w Mińsku. Zgromadzeni wokół ludzie czekający na rozpoczęcie spotkania poświęconego rocznicy uchwalenia konstytucji, w reakcji na odczytywany przez Białorusinów apel o poparcie dla opozycjonistów skandowali m.in. hasło „Solidarność”.

20 lat temu, 2 kwietnia 1997 r. Zgromadzenie Narodowe uchwaliło Konstytucję RP. Konstytucja została zatwierdzona w referendum, które odbyło się 25 maja 1997 r. i weszła w życie 17 października tego samego roku. (PAP)