W Witnicy uchwałę ws. referendum podjęła rada miejska, a we Wschowie dojdzie do niego na wniosek grupy mieszkańców.

Jak poinformował PAP dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze Stanisław Blonkowski, w czwartek Komisarz Wyborczy w Zielonej Górze wydał postanowienie o przeprowadzeniu referendum ws. odwołania przed upływem kadencji burmistrza Miasta i Gminy Wschowa Danuty Marii Patalas i Rady Miejskiej we Wschowie.

Termin referendum został wyznaczony na niedzielę, 26 czerwca br. Głosowanie odbędzie się od godz. 7:00 do 21:00. By wyniki referendum były wiążące musi w nim wziąć udział co najmniej 3/5 uprawnionych, którzy wzięli udział w wyborze danego organu. W przypadku burmistrza ten próg to 4 941 osób, a w przypadku rady miejskiej – 3 813.

W przypadku Wschowy z wnioskiem o przeprowadzenie referendum wystąpiła grupa mieszkańców, których pełnomocnikiem jest b. prezes klubu sportowego „Korona” Tomasz Stasiak. Inicjatorzy referendum mają zastrzeżenia do pracy organów samorządowych w gminie.

25 kwietnia br. Komisarz Wyborczy w Gorzowie Wlkp. postanowił, że w niedzielę 12 czerwca br. odbędzie się referendum w sprawie odwołania burmistrza Miasta i Gminy Witnica Dariusza Edwarda Jaworskiego.

W tym przypadku podstawą do jego przeprowadzenia jest podjęta w marcu br. uchwała rady miejskiej. Za podjęciem uchwały o przeprowadzeniu referendum opowiedziało się 10 radnych, czterech było przeciwnych. W głosowaniu wzięło udział 14 z 15 radnych Rady Miejskiej w Witnicy.

W Witnicy referendum będzie ważne, jeżeli weźmie w nim udział nie mniej niż 3023 wyborów. Głosowanie odbędzie się 12 czerwca br. od godz. 7 do 21.

W poprzednich wyborach samorządowych Dariusz Jaworski pokonał w II turze Andrzeja Zabłockiego, który był burmistrzem Witnicy przez 24 lata.(PAP)