Unijne pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Otrzyma je inwestor, którym jest miejska spółka Zarząd Obiektów Sportowych.

Marszałek województwa Olgierd Geblewicz podpisując w Koszalinie umowę powiedział, że z wnioskiem na aquapark była pewna trudność, bo Komisja Europejska nie jest ostatnio skłonna do finansowania tego typu projektów, ale na szczęście udało się ją przekonać do tej inwestycji.

Zaprojektowany przez Pracownię Architektoniczną Płaskowicki & Partnerzy z Warszawy aquapark ma stanąć na należącej do miasta prawie 8-hektarowej działce, znajdującej się we wschodniej części Koszalina, między Górą Chełmską a drogą krajową nr 6 Szczecin-Gdańsk.

W obiekcie o powierzchni 18 tys. m kw. ma się znaleźć m.in. pływalnia ze sztuczną, rwącą rzeką, sztucznymi falami oraz zjeżdżalniami, basen sportowy, kilka rekreacyjnych tarasów, jacuzzi, SPA. Lustro wody ma mieć łączną powierzchnię 1634 m kw. Obok obiektu zaprojektowano parking na ok. 350 pojazdów.

Według kosztorysu inwestorskiego aquapark bez podatku VAT ma kosztować 59 mln zł. Unijne dofinansowanie stanowi 13,53 proc. wartości inwestycji.

Budowa obiektu ma być finansowana zaciągniętym przez ZOS na 20 lat kredytem w wysokości 60 mln zł. Jego spłatę poręcza miasto. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na bieżący rok. Aquapark powinien być zostać oddany do użytku za dwa lata.

ZOS jest obecnie na etapie rozstrzygania przetargu na firmę, która wybuduje obiekt. Prezes spółki Jakub Pyżanowski poinformował w poniedziałek, że wykonawca ma być wybrany w ciągu kilku najbliższych dni. Oferty złożyło 12 firm.

Przed rozpoczęciem prac budowlanych ZOS musi ogłosić i rozstrzygnąć jeszcze jeden przetarg - na inżyniera kontraktu, czyli firmę, która będzie nadzorować budowę. Przed dwoma laty ZOS wybrał taką firmę, ale ta w styczniu br. złożyła do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości.

Podpisana w poniedziałek umowa z ZOS - jak poinformował wicemarszałek województwa Andrzej Jakubowski - jest 1256. umową zawartą w ramach RPO. Jak dodał, wartość wszystkich potwierdzonych umowami projektów dotowanych z RPO wynosi 4,9 mld zł. Unijne wsparcie wynosi obecnie 2,9 mld zł. Beneficjentom przekazano dotychczas 1,7 mld zł.(PAP)

sibi/ mki/