W środę komendant krakowskiej Straży Miejskiej Adam Młot i kierownik Stowarzyszenia Obywatelskich Formacji Ukrainy ds. Ochrony Porządku Publicznego i Granic Państwa gen. płk Siergiej Kurtjan podpisali porozumienie o współpracy.

"Strona ukraińska oczekuje przede wszystkim wymiany doświadczeń. To, co oni tej chwili budują, my tworzymy od 25 lat" – mówił Adam Młot. "Interesują ich zwłaszcza działania profilaktyczne, praca prewencyjna oraz wymiana doświadczeń w budowaniu samorządności w naszym kraju" - dodał.

Pierwsze ze szkoleń, w których uczestniczyć będą krakowscy strażnicy ma się odbyć w okolicach Charkowa. "Strona ukraińska chciałaby także, aby ich praktykanci mogli przyjeżdżać do nas" – powiedział Młot.

"Nasza formacja jest stosunkowo młoda, odpowiednia ustawa pochodzi z 2000 r., a nasze służby działają od 2008 r. Chcemy skorzystać z bogatego doświadczenia krakowskich kolegów" – mówił gen. Kurtjan.

Dowiedz się więcej z książki
Straże gminne. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł


Na Ukrainie strażnicy miejscy odpowiadają m.in. za utrzymanie porządku publicznego w gminach, profilaktykę wykroczeń, zapobieganie alkoholizmowi i demoralizacji dzieci i młodzieży.

Stowarzyszenie Obywatelskich Formacji Ukrainy ds. Ochrony Porządku Publicznego i Granic Państwa zrzesza ok. 5 tys. osób , a strażnicy - jak poinformował Kurtjan pracują obecnie na terenie dziewięciu ukraińskich regionów. Do tej pory stowarzyszenie podpisało podobne deklaracje współpracy z przedstawicielami straży miejskich z Łodzi, Warszawy i Wrocławia, a ma nadzieję na ich zawarcie z Gdańskiem i Poznaniem.

Podpisanie porozumienia dotyczącego sfery bezpieczeństwa to jeden z elementów międzynarodowego projektu "Ukraina –Polska". (PAP)