Pierwszy przetarg w ubiegłym roku unieważniono, gdyż złożone przez potencjalnych wykonawców oferty przekraczały budżet inwestycji o 40 mln zł. Oferty złożyły wówczas: hiszpańska firma Aldesa Construcciones SA, gotowa wybudować halę za 179,1 mln zł oraz konsorcjum firm Mostostal Warszawa SA (lider) i Acciona Infraestructuras SA (partner) za 184,2 mln zł.

W drugim przetargu złagodzono jego warunki i zmniejszono zakres prac aby zachęcić do obniżenia cen. Przystąpili do niego ci sami dwaj oferenci, proponując wybudowanie sali za odpowiednio 153 i 158 mln zł.

Miasto jednak dysponuje na ten cel 133 mln zł i ewentualnie możliwą do wykorzystania rezerwą niespełna 13 mln zł. Na razie nie wiadomo, jak władze Torunia postąpią w tej sytuacji. Inwestycja uzyskała gwarancję dofinansowania w wysokości 56 mln zł z funduszy unijnych, ale warunkiem otrzymania pieniędzy jest jej ukończenie najpóźniej w 2015 roku.

Zaakceptowanie wyższych niż planowane kosztów wymaga także formalnej akceptacji ze strony UE, a procedury w tej sprawie mogą być długotrwałe. Niezbędna jest także zgoda rady miasta na większy wydatek.

Prezydent Torunia Michał Zaleski zapowiedział już, że rozważy wystąpienie z takim wnioskiem na najbliższej planowanej sesji rady miasta, 24 stycznia. Jednak nawet jeśli do tego dojdzie i radni zgodzą się wydać więcej pieniędzy, to na załatwienie formalności z UE pozostanie zaledwie kilka miesięcy, gdyż wykonawca musiałby rozpocząć prace jeszcze w tym roku, aby zdążyć z ich ukończeniem w zaplanowanym terminie.

Projekt sali koncertowej na Jordankach wybrano w 2008 roku w międzynarodowym konkursie. Spośród złożonych 22 koncepcji, międzynarodowe jury za najlepszy projekt uznało dzieło hiszpańskiej pracowni Menis Arquitectos, prowadzonej przez Fernando Menisa.

W wielofunkcyjnym obiekcie, który ma zostać wzniesiony na obrzeżach Starego Miasta, mają znaleźć się: sala z widownią na 900 miejsc ze sceną posiadającą kanał orkiestrowy i sala na 300 miejsc ze sceną, a także pomieszczenia techniczne i socjalne, pozwalające na realizację dużych przedsięwzięć artystycznych. W sąsiedztwie budowli ma zostać urządzony parking ze 185 stanowiskami.

Budowla ma składać się z kilku modułów połączonych od góry szklanymi taflami wprowadzającymi do wnętrza światło. Przewidziano mechanizmy ścienne i stropowe umożliwiające łączenie lub odgradzanie wnętrz. System podwójnych ścian budynku ma zapewnić oszczędność ciepła i dobrą izolację sali koncertowej od ulicznego hałasu.