Projekt rozpoczął się w 2011 r. Wykonano już 37 z 60 zaplanowanych zadań inwestycyjnych. Wartość całego przedsięwzięcia to 95,4 mln zł, z czego 36,3 mln zł to dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Marian Nowakowski z SEC powiedział dziennikarzom w poniedziałek, że modernizacja polega na zastąpieniu starych podziemnych sieci ciepłowniczych nowoczesnymi, które mają kilkudziesięcioletnią trwałość i znacznie lepsze parametry izolacyjne.

Prace obejmują także wymianę izolacji na tzw. napowietrznych sieciach ciepłowniczych. Stara kilkuwarstwowa izolacja, którą pokrywała blacha, była często dewastowana, przez co straty energii były bardzo duże - dodał.
Zmodernizowana sieć pozwoli zaoszczędzić 130 tys. GJ energii cieplnej, czyli tyle, ile zużywa rocznie jedna z największych w mieście uczelni lub średniej wielkości spółdzielnia mieszkaniowa. Już dziś 100 tys. GJ energii udaje się zaoszczędzić rocznie - powiedział Nowakowski.

Zmodernizowana infrastruktura ograniczy straty ciepła podczas dystrybucji. Spadek emisji dwutlenku węgla do atmosfery z elektrociepłowni wytwórcy energii ma wynieść około 12 tys. ton rocznie.

Modernizacja ma zmniejszyć także liczbę awarii i ograniczyć koszty eksploatacyjne.

Cały projekt ma zakończyć się w połowie 2015 r. Jeszcze w tym roku ma zostać przebudowanych 10 km sieci, a w przyszłym 5 km.
Dotychczas prace prowadzone były poza ścisłym centrum. W najbliższych miesiącach SEC rozpocznie modernizację w alei Niepodległości w centrum miasta, co wiąże się z utrudnieniami komunikacyjnymi.

Projekt pod nazwą "Modernizacja systemu ciepłowniczego Miasta Szczecina - Lewobrzeże" jest największym projektem inwestycyjnym prowadzonym przez SEC.

Modernizacja sieci ciepłowniczej obejmie obszar, na którym mieszka ok. 300 tys. osób. (PAP)