"Polski Związek Lekkiej Atletyki stwierdza niniejszym, że usytuowanie i parametry urządzeń zainstalowanych na stadionie w Rudzie Śląskiej przy ul. Czarnoleśnej (…) są zgodne z wymaganiami IAAF i PZLA" – czytamy w certyfikacie, wydanym przez prezesa Związku Henryka Olszewskiego oraz przewodniczącego Komisji Obiektów i Urządzeń Zbigniewa Polakowskiego.

Rudzki stadion został zaliczony do kategorii IVA. Mogą tam być rozgrywane wszystkie konkurencje biegowe, chód sportowy, skok wzwyż, skok w dal, trójskok, pchnięcie kulą, rzut dyskiem, rzut młotem i rzut oszczepem. Po spełnieniu ogólnych wymagań dotyczących rangi zawodów, wyniki uzyskiwane w tych konkurencjach będą mogły być podstawą do przyznania zawodnikom określonej klasy sportowej.

Najważniejszą częścią nowego stadionu jest sześciotorowa 400-metrowa bieżnia z nawierzchni poliuretanowej. Na prostej bieżnia ma osiem torów, co pozwoli na rozgrywanie zawodów na dystansie 100 m oraz 110 m przez płotki. Dodatkowo wybudowany został rów z wodą do biegów z przeszkodami. Bieżnia otacza boisko lekkoatletyczne z trawy naturalnej o wymiarach 72,7 m x 100 m, umożliwiające przeprowadzanie konkurencji rzutowych, jak rzut młotem, oszczepem czy dyskiem.

Stadion wyposażony jest także w skocznie do: skoku w dal, trójskoku, skoku wzwyż i o tyczce. Powstały również rzutnie do pchnięcia kulą, rzutu dyskiem i młotem z klatką zabezpieczającą, a także dwie rzutnie do rzutu oszczepem. "Inwestycja objęła również budowę trybun na prawie 900 miejsc, oświetlenia stadionu, budynku zaplecza mieszczącego m.in. szatnie i magazyn sprzętu, parkingu, chodników, kanalizacji, a także nowego ogrodzenia całego terenu" – poinformował naczelnik Wydziału Inwestycji rudzkiego Urzędu Miasta Piotr Janik.

Stadion kosztował ponad 9 mln zł. Kolejne 800 tys. zł wart jest niezbędny, certyfikowany sprzęt sportowy, m.in. płotki, młoty, kule, dyski czy oszczepy. Władze Rudy Śląskiej pozyskały 1,5 mln zł dofinansowania do tej inwestycji z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Otwarcie stadionu zaplanowano na poniedziałek 11 września, kiedy odbędą się tam 29. Lekkoatletyczne Igrzyska Sportowe, w których udział weźmie ok. 700 uczniów rudzkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Rudy Śląskiej. Gościem specjalnym będą: były dziesięcioboista Sebastian Chmara oraz Paweł Januszewski - Mistrz Europy w biegu na 400 m przez płotki z 1998 r. Dwa dni później na stadionie odbędzie miting lekkoatletyczny z okazji 55-lecia TL Pogoń Ruda Śląska, w którym udział weźmie m.in. Justyna Święty, brązowa medalistka tegorocznych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce. (PAP)