Na zwołanej przed ratuszem w Opolu konferencji prasowej posłowie Sojuszu stwierdzili, że decyzja opolskiej rady miasta, która na sesji tuż przed świętami opowiedziała się za sprzedażą Energetyki Cieplnej Opolszczyzny (ECO), jest niezrozumiała, a jej celem było „wygładzenie przyszłorocznego budżetu, już wyborczego”.

"Platforma Obywatelska chce sprzedać kurę, która znosi złote jaja. Pakiet akcji ECO to majątek miasta, a spółka jest dochodowa. Nie zgadzamy się na to” – powiedział Kępiński. Dodał, że przy sprzedaży ECO w grę wchodzą duże pieniądze, mimo to nikt nie wie, jak mają wyglądać negocjacje i sprzedaż, a wycena pakietu jest nieznana.

"Dlatego zawiadamiamy o tej procedurze odpowiednie urzędy – ABW i CBA - zwracając się do nich o monitoring i rozpostarcie parasola nad tą transakcją” – stwierdził Kępiński. Garbowski dodał, że zdaniem SLD rada miasta powinna zaopiniować sprzedaż pakietu akcji ECO na końcu całej procedury. „Wyraziła (opinię) natomiast na początku” – zaznaczył. Dlatego - według niego - "odpowiednie służby powinny przyjrzeć się działalności prezydenta Opola".

"Tym bardziej, że nie do końca jest to osoba wiarygodna, patrząc na przeszłość biznesową i działalność bankową Ryszarda Zembaczyńskiego" – powiedział Garbowski nawiązując do wyroku sądu w Bielsku-Białej, który w maju ub. roku uznał prezydenta Opola winnym niedopełnienia obowiązku przy udzielaniu kredytu. Samorządowiec odwołał się od wyroku.

W rozmowie z PAP Ryszard Zembaczyński powiedział, że nie ma nic przeciwko monitoringowi ABW i CBA. „Najwyższe standardy bezpieczeństwa przy procedurze sprzedaży ECO są zachowane, dane wrażliwe są chronione, a wycena akcji jest pod kluczem” – powiedział prezydent Opola. „Całość przeprowadzana jest zgodnie z przepisami, tak by był chroniony najlepiej pojęty interes mieszkańców” - dodał.

Garbowski zapowiedział też na wtorkowej konferencji dalsze działania SLD na rzecz przeprowadzenia w Opolu referendum w sprawie sprzedaży ECO. „Jeśli podczas kwietniowej sesji rady miasta nasz pomysł referendum przepadnie głosami radnych Platformy Obywatelskiej, to staniemy na czele komitetu obywatelskiego, który zbierze podpisy pod wnioskiem o inicjatywę referendalną” – mówił poseł SLD. „Zobaczymy też po tym głosowaniu, ile jest obywatelskości w Platformie Obywatelskiej” - dodał.

W ostatnich dniach marca podczas sesji rada miasta opowiedziała się za sprzedażą pakietu 53 proc. akcji Energetyki Cieplnej Opolszczyzny. Takie rozwiązanie poparło 14 radnych z 25-osobowej rady, głównie z koalicyjnych klubów PO i Razem dla Opola. Przeciw było ośmiu radnych, w tym wszyscy z SLD. Trzech wstrzymało się od głosu.

Według prezydenta miasta akcje mogą zostać sprzedane już w grudniu. Za ile – nie wiadomo, bo wycena pakietu jest utajniona. Miasto Opole chce sprzedać pakiet 53 proc. akcji. Na obecnym etapie ich wycena jest objęta tajemnicą.

Grupa ECO świadczy usługi na terenie 9 województw i dostarcza ciepło do ok. 500 tys. mieszkańców. Podstawowym przedmiotem działalności Grupy jest wytwarzanie, przesył, dystrybucja i sprzedaż energii cieplnej oraz elektrycznej. W Grupie Kapitałowej ECO rolę dominującą pełni Energetyka Cieplna Opolszczyzny z siedzibą w Opolu. Jej integralną częścią są oddziały: Opole, Śląski, Lubuski i Kotłownie Lokalne.